Hejnał warszawski: dlaczego grany jest o 11:15? Zobacz film, który wyjaśnia ten symbol stolicy
Jak powstał hejnał warszawski? Codziennie o 11:15 z Wieży Zegarowej słychać hejnał warszawski. Zobacz film, który opowiada o pracy hejnalistów i dramatycznych losach Wieży Zegarowej
Warszawscy hejnaliści wypuścili film
Od 1995 roku codziennie o godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej na Starym Mieście rozbrzmiewa hejnał warszawski. Jest to utwór skomponowany przez Zbigniewa Bagińskiego, który spełnił życzenie powstańców z oddziału Chrobry II. Oni to bowiem postulowali, aby Warszawa miała swój własny hejnał, podobnie jak inne miasta w Polsce. Wczoraj w sieci pojawił się film, który opowiada historię powstania i znaczenia hejnału warszawskiego.
Historia Hejnału warszawskiego
Jednym z symboli Warszawy jest Wieża Zegarowa Zamku Królewskiego, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w historii miasta. 17 września 1939 roku, podczas niemieckiego ataku na stolicę, zamek stanął w płomieniach, a zegar na wieży uległ uszkodzeniu. Jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 11:15 i nie ruszyły się przez pięć lat, kiedy to zamek został wysadzony przez okupantów. Aby uczcić pamięć o tych tragicznych chwilach, codziennie o tej porze z wieży rozbrzmiewa Hejnał warszawski, grany przez hejnalistów Straży Miejskiej.
W niedzielę, 17 września 2023 r., na profilach społecznościowych Straży Miejskiej m.st. Warszawy opublikowany został film ukazujący pracę hejnalistów Straży Miejskiej m.st. Warszawy, który można obejrzeć na Facebooku, Instagramie i X.
fot.Straż Miejska