mobile
REKLAMA

Hejnał warszawski: dlaczego grany jest o 11:15? Zobacz film, który wyjaśnia ten symbol stolicy

Jak powstał hejnał warszawski? Codziennie o 11:15 z Wieży Zegarowej słychać hejnał warszawski. Zobacz film, który opowiada o pracy hejnalistów i dramatycznych losach Wieży Zegarowej

Jakub Bielawski
Hejnał warszawski: dlaczego grany jest o 11:15? Zobacz film, który wyjaśnia ten symbol stolicy

Warszawscy hejnaliści wypuścili film

Od 1995 roku codziennie o godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej na Starym Mieście rozbrzmiewa hejnał warszawski. Jest to utwór skomponowany przez Zbigniewa Bagińskiego, który spełnił życzenie powstańców z oddziału Chrobry II. Oni to bowiem postulowali, aby Warszawa miała swój własny hejnał, podobnie jak inne miasta w Polsce. Wczoraj w sieci pojawił się film, który opowiada historię powstania i znaczenia hejnału warszawskiego.

Historia Hejnału warszawskiego

Jednym z symboli Warszawy jest Wieża Zegarowa Zamku Królewskiego, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w historii miasta. 17 września 1939 roku, podczas niemieckiego ataku na stolicę, zamek stanął w płomieniach, a zegar na wieży uległ uszkodzeniu. Jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 11:15 i nie ruszyły się przez pięć lat, kiedy to zamek został wysadzony przez okupantów. Aby uczcić pamięć o tych tragicznych chwilach, codziennie o tej porze z wieży rozbrzmiewa Hejnał warszawski, grany przez hejnalistów Straży Miejskiej.

W niedzielę, 17 września 2023 r., na profilach społecznościowych Straży Miejskiej m.st. Warszawy opublikowany został film ukazujący pracę hejnalistów Straży Miejskiej m.st. Warszawy, który można obejrzeć na Facebooku, Instagramie i X.

fot.Straż Miejska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda