mobile

Impreza urodzinowa w warszawskim ZOO

Samica nosorożca indyjskiego Shikari, mieszkanka warszawskiego ZOO, w najbliższy czwartek kończy 13 lat. Start imprezy urodzinowej w samo południe! 

Informacja prasowa
TAGI
Impreza urodzinowa w warszawskim ZOO

Nosorożec indyjski jest znany również pod nazwą nosorożec pancerny. Jego gruba srebrno-brązowa skóra tworzy charakterystyczne fałdy przypominające tarcze pancerza i jest odporna na uszkodzenia, nawet na ostrza. Pomimo takiego wyglądu i nazwy, nosorożce bywają niezwykle czułe i troskliwe. Samice opiekują się małymi do drugiego roku życia, potem młode uczą się samodzielności. Shikari już 3 razy zostawała matką. W tej roli spełnia się znakomicie, uwielbia spędzać czas ze swoimi dziećmi. Obecnie ciągle jeszcze pod jej opieka jest Jung urodzony 16.03.2018 r. Wcześniej urodzone samczyki - Byś I i Byś II wyjechały do różnych ogrodów zoologicznych we Francji.

Shikari urodziła się w ogrodzie zoologicznym w Stuttgarcie, a w czerwcu 2008 r. przyjechała do Warszawskiego ZOO. Od razu podbiła serca Warszawiaków i samca Kuby, który mieszkał już od 2006 r. w stołecznym ZOO. Shikari uwielbia błotne kąpiele, lubi też treningi z opiekunami, którzy za wykonanie zadania obdarowują ją marchewką i selerem naciowym. Co jeszcze lubi nasza czwartkowa solenizantka? Jaką dietę mają nosorożce indyjskie? O wszystko będzie można zapytać opiekunów Shikari podczas imprezy urodzinowej.


PLAN IMPREZY:
- tort dla Shikari - pokazowe karmienie
- opowieści opiekuna o nosorożcach
- konkurs z wiedzy o nosorożcach.
 

DO UDZIAŁU W WYDARZENIU upoważnia ważny bilet wstępu do Warszawskiego ZOO.

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/1862292210584287/

 

Nosorożec indyjski. zapisany w czerwonej księdze w kategorii VU, czyli gatunku narażonego na wyginięcie, traci liczebność wskutek niszczenia naturalnego środowiska i nielegalnych polowań w celu pozyskania rogu. Azjaci wierzą, że krew i róg nosorożca mają cudowną moc, przynoszą siłę, zdrowie, witalność i ochronę przed złymi mocami. Za te ludowe, bezpodstawne wierzenia zwierzęta płacą ogromną cenę.

Osobniki nosorożca indyjskiego żyjące w europejskich ogrodach zoologicznych objęte są europejskim programem hodowlanym dla ginących gatunków EEP. Każdy gatunek z tego programu ma swojego koordynatora, czyli osobę, która posiada wszelkie dane na temat ilości oraz struktury wiekowej i płciowej konkretnych okazów w poszczególnych placówkach. Każde zwierzę jest ściśle zidentyfikowane, posiada swój rodowód i historię. Na tej podstawie koordynator dobiera pary lub skład stad przeznaczonych do rozmnażania, mając na uwadze, by zwierzęta nie były ze sobą spokrewnione. I właśnie decyzją koordynatora urodzone w Warszawskim ZOO Byś I i Byś II zostały wysłane do Francji, gdzie u boku niespokrewnionych z nim samic będą walczyć o przetrwanie własnego, zagrożonego wyginięciem gatunku. W Europie, w ogrodach zoologicznych żyje obecnie 37 samców i 39 samic w 29 placówkach. Wszystkie przyszły na świat w ogrodach zoologicznych. W Polsce ten gatunek rozmnaża się tylko w Warszawskim ZOO.

Źródło: Referat prasowy warszawskiego ZOO

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda