mobile
REKLAMA

Jak na Ochocie jest oceniany transport publiczny

Przedstawiamy kolejny materiał poświęcony jakości życia na Ochocie. Po raz drugi został przygotowany raport z oceny jakości życia na Ochocie w odniesieniu do przeprowadzonych badań „Ocena jakości życia w dzielnicy Ochota” przeprowadzonych przez firmę ABR SESTA Market Research & Consulting (badanie zrealizowano techniką CAPI – Computer Assisted Personal Interviewing na reprezentatywnej ze względu na wiek i płeć grupie dorosłych mieszkańców dzielnicy Ochota).

informacja prasowa
Jak na Ochocie jest oceniany transport publiczny

Czas na transport publiczny. - Transport publiczny odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców. Co czwarty badany na Ochocie porusza się po mieście komunikacją miejską kilka razy w tygodniu, a kolejne 7% - raz w tygodniu. W porównaniu do wyników badania z 2021 roku wzrósł odsetek osób, które deklarują, że korzystają z komunikacji zbiorowej codziennie. Ogółem 84% respondentów odpowiedziało że korzysta z transportu publicznego, a rok wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło 75% badanych. Jak widać wzrost jest znaczący. Porównując deklaracje codziennego korzystania z transportu zbiorowego, widać, że jest ważniejszy dla kobiet niż mężczyzn, osób poniżej 35 roku życia (niż tych, w wieku 55+), aktywnych zawodowo oraz oczywiście dla tych, którzy prowadzą auto rzadko lub wcale. Częstość przejazdów różnicuje też sytuacja materialna – osoby żyjące w skromnych lub stabilnych warunkach częściej korzystają z komunikacji niż dobrze sytuowane (odpowiedź przynajmniej raz w tygodniu: odpowiednio: (94%, 86%, 75%).

Użytkownicy transportu zbiorowego są na ogół zadowoleni z jego jakości. Blisko co czwarta osoba przyznała tu najwyższą ocenę. Niemniej w porównaniu do wyników z ubiegłego roku, widać istotny spadek bardzo zadowolonych użytkowników. W tym roku zadowolonych z transportu publicznego jest 80 % respondentów, a przed rokiem było to 89%. To duży spadek.

 

Osoby, które korzystają z komunikacji publicznej kilka razy w tygodniu wysoko oceniają jej jakość. Ponad jedna czwarta z nich przyznała oceny bardzo dobre. Ocena różni się w zależności od częściej dzielnicy, w której mieszkają badani – najlepiej oceniali mieszkańcy Rakowca (83%), a w pozostałych częściach, zwłaszcza na Filtrach (78%) i Starej Ochocie (79%) oceny były mniej entuzjastyczne. Na Sczęśliwicach wysoko jakość komunikacji publicznej oceniło 82% respondentów. W sumie jednak, te różnice, ze względu na rejon zamieszkania w dzielnicy są bardzo niewielkie. Wyniki wskazują także na różnice opinii według poziomu aktywności zawodowej, częstości prowadzenia auta oraz posiadania dzieci. 72 % aktywnych kierowców wskazało na wysoką jakość transportu publicznego, podczas gdy wśród kierowców okazjonalnych ten odsetek wzrósł aż do 88% Oceny negatywne zdarzały się relatywnie rzadko.

 

W sumie 33 % respondentów uznało transport publiczny za mocną stronę dzielnicy. To najwyższy wynik spośród obszarów uznanych za mocne strony dzielnicy.

 

Bardzo niewielki odsetek respondentów wskazuje, że nie korzysta z komunikacji publicznej.

Fot. J. Kawaliszyn 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda