“Jak rozwijać Warszawę w oparciu o dobre sąsiedztwo?”
Jaka będzie stolica przyszłości? Co to jest dobre sąsiedztwo? Urząd m.st. Warszawy zaprasza mieszkańców na warsztaty oraz konsultacje dotyczące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.
W wygodnym i dobrze zaprojektowanym mieście wszystkie codzienne sprawy można załatwić blisko domu. Kształtowanie się miasta jako dobrze działających sąsiedztw ułatwi właśnie nowe Studium. Na warsztatach będziemy się zastanawiać, co to znaczy dobre sąsiedztwo w zabudowie jednorodzinnej, w dawnych oraz nowych osiedlach mieszkaniowych, a także w miejscach oddalonych od centrum miasta i dzielnic.
Jeśli interesujesz się swoim miastem, chcesz wiedzieć, gdzie planuje się drogę, nowe domy, a gdzie park, włącz się w tworzenie nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Podziel się swoją opinią na temat miejsca i otoczenia, w którym żyjesz i przyjdź na warsztaty „Jak rozwijać Warszawę w oparciu o dobre sąsiedztwo?”.
Studium jest scenariuszem przestrzennego rozwoju miasta, pisanym na dziesięciolecia. To sprzed 12 lat już mocno się zdezaktualizowało, a Warszawa mierzy się z nowymi wyzwaniami przestrzennymi, ekonomicznymi i demograficznymi.
Nowe Studium to pomysł na Warszawę bardziej przyjazną mieszkańcom i lepiej przygotowaną na zmiany klimatyczne. Zieleń i woda, czyli tzw. zielona i niebieska infrastruktura - poprawiająca komfort życia i uodparniająca miasto na ekstremalne zjawiska pogodowe jak ulewy czy upały - będzie lepiej chroniona. Zabudowa nie będzie już oddalać się od centrum i rozlewała się na peryferie, miasto stanie się bardziej zwarte i będzie lepiej wykorzystywało istniejące zasoby (np. drogi). Tym samym zmniejszą się koszty ekonomiczne i ekologiczne urbanizacji. Przybędzie tzw. obszarów wielofunkcyjnych, czyli miejsc, gdzie można żyć, pracować i odpoczywać a mieszkańcy przestaną tracić tak dużo czasu na dojazdy.
W kolejnych dzielnicach Warszawy trwają już konsultacje dotyczące Studium - szczegóły tutaj.
Zebrane opinie będą głosem doradczym podczas tworzenia wariantowych koncepcji Studium. Wnioski będą zbierane do 9 stycznia 2019 r.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
1. Wypełnij ankietę on-line
2. Przyjdź na warsztaty “Jak rozwijać Warszawę w oparciu o dobre sąsiedztwo?” Warsztaty odbędą się 12 grudnia. Pomóż stworzyć nowe Studium zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Więcej tutaj
3. Przyjdź do jednego z punktów konsultacyjnych:
Bemowo: 26 listopada, godz. 16.00-20.00, Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70, sala sesji;
Wilanów: 27 listopada, godz. 16.00-20.00, Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. F. Klimczaka 2, sala widowiskowa na parterze;
Śródmieście: 28 listopada, godz. 16.00-20.00, Urząd Dzielnicy Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43;
Ursus: 29 listopada, godz. 16.00-20.00, Dom Kultury „Kolorowa”, ul. gen. K. Sosnkowskiego 16 (sala imprez, parter).
Nowe Studium powstanie za około dwa i pół roku. To czas niezbędny na m.in. przeprowadzenie wymaganych analiz, sporządzenie wariantowych koncepcji, uzgodnienia. Wariantowe koncepcje, a potem projekt Studium będą także przedmiotem osobnych konsultacji społecznych.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy