mobile
REKLAMA

Jak zapobiec kradzieży roweru


Policja apeluje, by znakować indywidualnie rowery. Ich zdaniem zapobiegnie to kradzieżom. Pojazdy można tym sposobem rejestrować w policyjnej bazie danych.

Agata Mościcka
TAGI
Jak zapobiec kradzieży roweru

Po Warszawie jeździ się teraz na rowerze. Łatwiej i szybciej. Rowery to często zakup rzędu tysiąca złotych albo nawet więcej, dlatego stają się kuszącą atrakcją dla stołecznych złodziei.
Warszawska policja zachęca, w związku z powyższym, do znakowania rowerów. Każde znakowanie wiąże się z wpisaniem numeru, widocznego na pojeździe, do rejestru w policyjnej bazie danych. Taka procedura z pewnością odstraszy wielu złodziei.

Przed dokonaniem rejestracji należy wypełnić w siedzibie policji elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Na jego podstawie zostanie przydzielony właścicielowi przez stołeczną policję niepowtarzalny kod.
Oznakowanie jest wyjątkowo prostą kwestią i polega na wygrawerowaniu specjalnego znaku składającego się z liter i cyfr na ramie rowerowej. Rejestracja dwukołowca wiąże się z okazaniem dowodu osobistego, z którego spisywane są do bazy policyjnych danych informacje na temat właściciela danego roweru. Konieczne jest również podanie daty zakupu lub przedstawienie umowy kupna, faktury.
Zarejestrowany jednoślad otrzymuje również specjalną naklejkę, którą należy przykleić w widocznym miejscu na ramie. Informuje ona o tym, że rower został oznakowany i wpisany do rejestru.
Technologia oznakowania, jak informuje policja, związana jest ze zmianami w strukturze materiału, z jakiego wykonana jest rama roweru, co gwarantuje, że oznaczenie jest praktycznie nie do usunięcia.
Kod policyjny zostaje naniesiony na ramie roweru pod kierownicą, na ramieniu  przekładni sprzężonym z przekładnią oraz na przednim widelcu.
Jeśli rower przedstawia wyjątkowo wysoką wartość, właściciel może zażądać oznakowania również dodatkowych jego elementów, na przykład sztycy siodełka lub kierownicy oraz obręczy kół.
Jak zapewnia policja, taki sposób oznaczenia roweru, połączony z rejestracją każdego,  niepowtarzalnego numeru, pozwala również łatwo określić jednostkę policji, w której zostało dokonane znakowanie oraz wpis do bazy danych.
Rowerzyści warszawscy znaleźli jednak już lukę w akcji organizowanej przez stołeczną policję. Ich zdaniem niesprawiedliwym jest rejestrowanie wyłącznie rowerów nowych, na które posiada się dowód zakupu, z drugiej strony to jednak przecież jedyne realne świadectwo własności danego pojazdu. Właściciele kosztownych rowerów obawiają się również czy mikroudarowa metoda znakowania nie spowoduje głębokich uszkodzeń powierzchni ramy,  w wyniku których pojawi się rdza na skutek działania warunków atmosferycznych i skłaniają się bardziej do solidnych, zabezpieczających przed kradzieżą łańcuchów.
„Oznakuj swój rower” to akcja zorganizowana i prowadzona przez Komendy Rejonowe i Powiatowe Policji oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Agata Mościcka


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda