mobile
REKLAMA

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na osiedlu mieszkalnym?

Nowoczesne, ale i nieco starsze osiedla mieszkalne za wszelką cenę chcą być kojarzone nie tylko z rodzinną atmosferą, ale też - a może przede wszystkim - z bezpieczeństwem. Każdy chce bowiem mieszkać tam, gdzie może nieco zmniejszyć swoją czujność - bez narażania się na niebezpieczeństwo. Nowoczesne technologie okazują się być niezastąpioną pomocą w tej właśnie materii. W jaki sposób wykorzystać je do tego celu? Czy stosowanie ich jest w pełni zgodne z prawem? Jakie są sposoby na bezpieczeństwo w osiedlowych warunkach?

Artykuł sponsorowany
Jak zwiększyć bezpieczeństwo na osiedlu mieszkalnym?

Doskonałe rozwiązanie na bezpieczeństwo osiedlowe

Jednym z najbardziej cenionych, zwłaszcza w dobie dostępności nowoczesnych rozwiązań w jego temacie, pomysłów na zapewnienie bezpieczeństwa na osiedlu mieszkalnym jest monitoring. Odpowiednio przygotowany i właściwie zarządzany, potrafi nie tylko dostarczać dowodów na to, co już się stało. Może także dawać potencjalnym złodziejom czy osobom planującym niezgodne z prawem działania do myślenia i skłaniać ich do zaniechania ich podejmowania. Co więcej, w nowoczesnym wydaniu może prowadzić do ich zapobiegania. W tej ostatniej kwestii zdecydowanie najwięcej do powiedzenia ma tak zwany monitoring wizyjny (svs24.pl/monitoring-osiedla/). Nie tylko rejestruje on to, co już się wydarzyło, ale też wyświetla na bieżąco na ekranie wszystko to, co rozgrywa się w tym momencie na obszarze objętym przez kamerę (lub większą ich liczbę). Potrafi też - w sposób w pełni zautomatyzowany - zawiadamiać o wykryciu ruchu, prowokując tym samym do natychmiastowego podjęcia się działań zapobiegawczych. Oczywiście nad wszystkim pieczę musi sprawować osoba, która zostanie o tym powiadomiona, a która będzie w stanie zareagować odpowiednio szybko.

Monitoring uchodzi za najlepszą formę zapewniania bezpieczeństwa mieszkańcom osiedla. Nie tylko tego praktycznego, ale i "psychicznego". Mając w głowie to, że ktoś czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców i ich dzieci, można spać spokojnie.

Czy monitoring na osiedlu jest zgodny z prawem?

Wciąż - mimo upływu lat - kontrowersyjną kwestią wydaje się być to, czy monitoring osiedli jest zgodny z obowiązującą w Polsce literą prawa. Tak właściwie warto sięgnąć do przyczyn jego wdrożenia i tego, że we wszystkich przypadkach decyzję na ten temat podejmuje wspólnota osiedlowa, zarządca, administracja lub właściciel obiektu. Nie wymaga on zgody wszystkich mieszkańców - ci jednak muszą mieć świadomość, że ten istnieje oraz jakie konkretne korzyści płyną z jego zastosowania. To jednak nie wystarczy. Aby monitoring działał poprawnie i legalnie, musi spełniać odpowiednie wymagania. Nie może więc naruszać niczyjej prywatności - a to wymusza odpowiednie rozlokowanie kamer. Konieczne jest również właściwe oznakowanie monitorowanego terenu, ale też poinformowanie o tym, kto jest odpowiedzialny za system i do jakich celów jest on wykorzystywany. To wszystko składa się na jedno: monitoring musi zostać przemyślany. W założeniu monitoringu wizyjnego na osiedlu warto więc zwrócić się do profesjonalistów takich jak firma Smart Vision Solutions. Firma zajmie się wszystkim od sprawdzenia terenu przez zaproponowanie rozmieszczenia kamer aż po samą instalację i późniejszą obsługę.

Inne sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa

Oczywiście dobry monitoring - mimo bycia podstawą osiedlowego bezpieczeństwa - nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie można wdrożyć celem jego zapewnienia. Istotne jest również odpowiednie oznakowanie całego terenu - tak, aby samochody przestrzegały w jego obrębie przepisów. Pomogą również progi zwalniające. Warto też wydzielić odpowiednie strefy bezpieczeństwa dla dzieci (place, na których będą mogły bezpiecznie się bawić), a przy wyjazdach z garaży zamontować lustra uliczne (wypukłe). 

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlu mieszkalnym. Choć zacząć można od detali, finalnie najwięcej do powiedzenia w tej kwestii może mieć umiejętnie przygotowany system monitoringu. Należy jednak pamiętać, jak istotne jest zadbanie o to, by został on logicznie ulokowany, a także oparty na stabilnych rozwiązaniach. Jego kwestię warto jednak powierzyć profesjonalistom - zwłaszcza jeśli chce się zainwestować raz, ale za to w porządne i sprawdzające się w codziennym użytkowaniu rozwiązanie. Takie, na które zasługuje bezpieczne i dobrze zorganizowane osiedle mieszkalne.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda