Jaka jest diagnoza społeczna Wawra?
„Tutejsi, zadomowieni, debiutanci – Wawer obecny i wyobrażony, diagnoza społeczna 2023” to nazwa raportu dotyczącego dzielnicy Wawer jaki przygotowali specjaliści z Uniwersytetu SWPS na zlecenie dzielnicy. W środę, 28 lutego o godz. 18.00 w Wawerskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie poświęcone raportowi.
- Dokument jest podsumowaniem diagnozy społecznej Wawra na rok 2023. Zlecając prace nad raportem chcieliśmy zaktualizować wiedzę o mieszkankach i mieszkańcach dzielnicy. Informacje wymagały odświeżenia po wybuchu pandemii, wojny w Ukrainie, inflacji i ciągle wzrastających cenach mieszkań – wyjaśniają władze dzielnicy.
Jak wynika z przedstawionych danych, aż 81,2 proc. mieszkańców dzielnicy nie planuje wyprowadzić się z Wawra i chętnie poleciłaby Wawer jako miejsce do zamieszkania.
- Najlepiej oceniono ilość i stan środowiska naturalnego i warunki do pieszego przemieszczania się (stan i czystość chodników, bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych). Najgorzej – rynek pracy i dostęp do kanalizacji i wywozu śmieci. Wśród młodych mieszkańców wymieniane wady Wawra to brak oferty kulturalnej i zła komunikacja z centrum – przekazały władze dzielnicy.
Wg ankietowanych najpopularniejszymi miejscami są CH Ferio Wawer, Bazar Falenica, Wawerskie Centrum Kultury i jego filie oraz tereny zielone (Mazowiecki Park Krajobrazowy, Plaża Romantyczna). Dużą popularnością cieszą się imprezy plenerowe i koncerty.
Wg mieszkańców priorytetem dzielnicy powinno być zachowanie walorów naturalnych i tu ciekawostka nawet kosztem inwestycji.
Mieszkańcy zwrócili również uwagę na to, że istnieje potrzeba zwiększenia dostepu do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ponadto chcieliby ograniczenia rozlewania się zabudowy jednorodzinnej. Stawiają również na kontakty społeczne i zauważyli, że istnieje potrzeba zintegrowania „starych” i „nowych mieszkańców”.
-Przyjdź na spotkanie 28 lutego o godz. 18:00 do Wawerskiego Centrum Kultury i dowiedz się więcej – zachęcają władze dzielnicy.
fot. UD Wawer