Jaka kultura? Ruszają konsultacje społeczne
Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące oferty kulturalnej Warszawy. Ich celem jest przygotowanie takich programów, które zachęcą warszawiaków do aktywniejszego korzystania z oferty kulturalnej. Programy wpisują się w cele strategii #Warszawa2030.
Wspólnie ze środowiskiem twórców kultury zostały przygotowane dwa programy - Kultura blisko domu oraz Twórczy potencjał mieszkanek i mieszkańców Warszawy.
- Zachęcam warszawiaków do przesyłania uwag do programów operacyjnych, które przygotowujemy dla realizacji nowej polityki kulturalnej Warszawy. Są one także odpowiedzią na nową rzeczywistość, która się krystalizuje - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.
W ramach konsultacji społecznych zaplanowane są spotkania online i dyżury telefoniczne. Uwagi można również przekazywać za pośrednictwem e-maila - szczegóły na stronie internetowej.
Kultura blisko domu
Z badań wynika, że największymi przeszkodami, by korzystać z kultury, są brak czasu i zmęczenie. Dlatego program Kultura blisko domu skupia się na aktywności w pobliżu miejsca zamieszkania. Przybliżenie oferty blisko domu pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas i siły potrzebne do pokonania większej odległości, ale także zmniejszy obciążenie systemu transportowego i związane z nim koszty ekologiczne, co przełoży się na zdrowie mieszkających w Warszawie. Program wpisuje się w drugi cel Strategii #Warszawa2030 Wygodna lokalność oraz realizuje cel operacyjny 2.2 Aktywnie spędzamy czas wolny blisko domu.
Projekt programu Kultura blisko domu można przeczytać na stronie internetowej konsultacje.um.warszawa.pl.
Twórczy potencjał
Drugi z programów Twórczy potencjał mieszkanek i mieszkańców Warszawy koncentruje się na kompetencjach, które mają szczególne znaczenie wobec aktualnych i prognozowanych wyzwań (kompetencje poznawcze, krytyczna refleksja, kreatywność, umiejętność współpracy i przedsiębiorczość, kompetencje technologiczne). Projekt programu można znaleźć konsultacje.um.warszawa.pl.
Konsultacje społeczne potrwają do 18 maja.
Fot. UM Warszawa