Jakie będzie Muzeum Historii Polski?
Niedawno odbyło się publiczne otwarcie ofert złożonych w przetargu na budowę Muzeum Historii Polski na terenach Cytadeli Warszawskiej. Na ponad 30 hektarach poza muzeum zaplanowano również miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców
– Muzeum Historii Polski dokumentuje, popularyzuje i promuje historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki, sięgając po inspirujące przykłady polskich osiągnięć, ale i uczestniczy w debacie nad trudnymi kartami polskich dziejów – czytamy na stronie internetowej muzeum.
Muzeum Historii Polski powołane zostało 2 maja 2006 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie jest tajemnicą, że jego budowa wpisana była do priorytetów działań kolejnych rządów RP: Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska, Ewy Kopacz i Beaty Szydło. I chociaż o budowie Muzeum Historii Polski na Żoliborzu, właśnie na terenach Cytadeli Warszawskiej, mówi się już od dawna - wciąż czeka na stałą siedzibę.
Przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją zadania inwestycyjnego, jakim jest budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie, ogłoszono w październiku ubiegłego roku. Oferty, których otwarcie nastąpiło w tym roku, złożyło trzech wykonawców: konsorcjum firm HOCHTIEF Polska S.A. i WARBUD S.A., konsorcjum firm IDS-BUD S.A. i MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp. k. oraz Budimex S.A. Inwestor na budowę obiektu przeznaczył 480 milionów złotych, zaś najniższa oferta przewyższa tę kwotę aż o 85 milionów złotych!
Muzeum zostanie wybudowane na terenie tzw. Cytadeli Muzeów, a więc w sąsiedztwie istniejących już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego oraz projektowanej nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Na ponad 30 hektarach znajdzie się także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Elewacja obiektu ma sprawiać wrażenie monomentalizmu, więc obłożona będzie betonem lub kamieniem.
Ogromną przestrzeń, bo o wymiarach ok. 170x 50 metrów i wysokości 8 metrów, przewidziano na wystawę. Będzie też park muzealny, restauracja i kawiarnia. W centralnej części kompleksu przewidziano plac, na którym będą odbywały się uroczystości. Po nim znajdować się będzie dwukondygnacyjny parking dla pracowników i zwiedzających, a także miejsca postojowe dla autokarów.
Foto: materiały prasowe / Pracownia WXCA