mobile
REKLAMA

Jan Lityński upamiętniony na Woli

Na Woli powstanie mural upamiętniający Jana Lityńskiego. Dzieło zostanie oficjalnie odsłonięte w trakcie uroczystości "Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników", która odbędzie się już 26 września. 

Informacja prasowa
TAGI mural
Jan Lityński upamiętniony na Woli

W marcu 2021 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pożegnaliśmy Jana Lityńskiego. Ten odznaczony m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności działacz opozycyjny był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników, a także współtwórcą i jednym z symboli wolnej Polski. Był człowiekiem walki, który nie godził się z brutalnością władz PRL-u. Walcząc z opresyjnym reżimem, zachowywał przyzwoitość i godność. Zawsze odwoływał się do racjonalnych argumentów, nie zniżał się do obrażania lub poniżania swoich przeciwników.  

– Jan Lityński był człowiekiem prawym, niezłomnym i przyzwoitym, bez którego nie byłoby wolnej Polski – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Przez całe swoje życie walczył i stosował się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości. Wola posiada wielką robotniczą historię i jest poniekąd symbolem transformacji w pigułce, dlatego zgodziliśmy się, że jest idealnym miejscem, aby upamiętnić tak wielkiego i zasłużonego dla narodu Polaka – dodaje.  
 
Z inicjatywy burmistrza oraz Wolskiego Centrum Kultury na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Towarowej powstaje mural, który upamiętnia Jana Lityńskiego. Dzieło autorstwa Bruno Neuhamera zostanie odsłonięte już 26 września, podczas uroczystości "Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników".  

- Chciałbym, aby mural Bruno Neuhamera, przypominał nam, że przyzwoitość i uczciwość, nawet w samotności, w zderzeniu z machiną opresji, ma głęboki sens - mówi Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.    

To cykl działań WCK związany z trzydziestoleciem odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku i pielęgnujący pamięć o tych, którzy bez których tej wolności by nie było. W jego ramach powstają projekty, które nie tylko utrwalają pamięć o wybitnych postaciach, ale także są pretekstem do refleksji i dyskusji.  
 
Uroczystość u zbiegu al. Solidarności i ul. Towarowej rozpocznie się 26 września o godz. 15:00. W jej trakcie nastąpi odsłonięcie muralu, głos zabiorą przedstawiciele władz, autor i organizatorzy, a całość zwieńczy koncert Jacka Kleyffa. Później przeniesiemy się do Amfiteatru w Parku Sowińskiego, gdzie o 17:00 rozpocznie się druga część wydarzenia. Tam zaplanowana jest debata "Wolność kocham i rozumiem", koncert Jazz Bandu Młynarski Masecki, Volnego Choru z Białorusi oraz prapremiera książki Jana Lityńskiego "Ucieczka do wolności".

Fot. UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda