Janusz Dorosiewicz i Juliusz Kulesza zostali Honorowymi Obywatelami Warszawy
Na wczorajszej sesji Rady Miasta jednogłośnie opowiedziano się za przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy Januszowi Dorosiewiczowi i Juliuszowi Kuleszy
Uroczystego wręczenia odznak Honorowego Obywatelstwa dokona Przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Warszawy na uroczystej sesji Rady Miasta.
Producent filmowy, architekt, legionista
Janusz Dorosiewicz, będący kandydatem radnych Koalicji Obywatelskiej, to urodzony w 1939 roku architekt i producent filmowy oraz były dyrektor Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego (CWKS) Legia. Można mu przypisać takie zasługi jak inicjatywa postawienia pomników Ronalda Reagana, "Solidarności" czy też Kazimierza Deyny, przy czym budowa ich wszystkich została zealizowana całkowicie ze źródeł prywatnych.
Co więcej, dzięki jego staraniom sprowadzno do Polski prochy wybitnego piłkarza, Kazimierza Deyny. Dorosiewicz również jest założycielem dwóch fundacji.
Powstaniec warszawski, pisarz, historyk, grafik
Drugi z kandydatów, zaproponowany przez radnych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości to Juliusz Kulesza, urodzony w roku 1928. Z zawodu grafik, a z pasji pisarz oraz historyk.
Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a o swoich przeżyciach okupacyjnych jak i powstańczych opowiadał w pisanych oraz publikowanych przez siebie książkach, jak i hasłach na łamach Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany za działalność prowadzoną w kierunku utrwalania pamięci historycznej oraz przekazywania jej następnym pokoleniom.
Za wieloletnie zasługi otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, Medal Za Warszawę, Medal za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za Zasługi dla Warszawy, czy też odznaki honorowe środowisk kombatanckich. Ponadto pojawił się on także w kilku filmach dokumentalnych związanych z tematyką Powstania Warszawskiego.
fot.Wikipedia