Jesienna Targi Książek: targi literackie w dniach 8-10 września z 150 wystawcami i 40 spotkaniami autorskimi!
W dniach 8-10 września odbędą się Jesienne Targi Książki, które zapewnią dostęp do najnowszych wydań książek, spotkania z autorami i różnorodne atrakcje literackie, przyciągając gości, w tym znanych autorów i historyków. Wydarzenie organizowane przez Fundację Historia i Kultura cieszy się dużym zainteresowaniem i wsparciem wielu instytucji oraz mediów partnerskich
W dniach 8-10 września odbędą się Jesienne Targi Książki, które zapewnią zwiedzającym dostęp do najnowszych wydań książek, atrakcyjnych promocji oraz spotkań z autorami na różnych scenach i stoiskach wystawców. Tegoroczna edycja będzie gościć prawie 150 wystawców, renomowanych autorów oraz zorganizuje blisko 40 spotkań autorskich na trzech scenach i 100 innych wydarzeń w stoiskach, łącznie oferując ponad 140 atrakcji przez trzy dni.
Jesienne Targi Książki stanowią doskonałą okazję do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, eksplorując literackie nowości, bestsellery i interakcje z pisarzami. Oferta obejmuje różnorodne gatunki literatury, takie jak beletrystyka, kryminały, literatura faktu, książki dla dzieci i młodzieży, literatura young adults oraz komiksy, co pozwoli wybrać odpowiednią lekturę na jesienny wieczór.
Rok temu ponad 15 000 odwiedzających!
W zeszłym roku Jesienne Targi Książki przyciągnęły ponad 15 000 odwiedzających, którzy byli zachwyceni różnorodnym wyborem wystawców oraz możliwością uczestnictwa w spotkaniach z autorami. Na tegorocznej edycji również nie zabraknie tych atrakcji, z zapowiedzianym udziałem ponad 110 twórców.
Spotkania autorskie na Jesiennych Targach Książki będą odbywać się równocześnie na trzech różnych scenach targowych, z czego jedna z nich będzie usytuowana w Kawiarni Literackiej w Kinotece, a pozostałe dwie to Scena Główna i Forum, znajdujące się w namiotach.
Będą autorzy bestsellerów!
Tegoroczną edycję Jesiennych Targów Książki odwiedzą wybitni autorzy, których książki cieszą się popularnością i pojawiają się na listach bestsellerów. W gronie gości Targów znajdą się takie osobistości literackie jak Michał Witkowski, Michał Rusinek, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Magdalena Rigamonti, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wit Szostak, Jarosław Kurski, Marcin Kącki, Justyna Kopińska, Wacław Radziwinowicz, Aneta Jadowska, Juliusz Machulski, Jacek Tacik, Katarzyna Berenika Miszczuk, Magdalena Wolińska-Riedi oraz Agnieszka Klessa-Shin.
Michał Witkowski przedstawi swoją nową książkę "Autobiografia. Wiara" podczas specjalnego spotkania przed premierą. Premierowe prezentacje będą także dotyczyć takich książek jak "Putin. Car Atlantydy" autorstwa Wacława Radziwinowicza, "Mój przyjaciel Drago" Navala, "Gerda" Krzysztofa Zajasa, "Stypendium pentagramu" autorstwa Anety Swobody, "Pamiętnik Magdy Kot" autorstwa Karoliny Lewestam i Anny Masłoń, "Dziewczyny w czarnej sukience" autorstwa Ewy Wilczyńskiej oraz "Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności" autorstwa Patrycji Wieczorkiewicz i Aleksandry Herzyk.
Podczas tych wydarzeń autorki i autorzy będą towarzyszeni przez znakomitych prowadzących, w tym Jerzego Kisielewskiego, Szymona Kloskę, Martę Korycką, Adama Szaję, Justynę Dżbik-Kluge i Martę Perchuć-Burzyńską.
Na stoiskach wydawców będzie okazja do spotkania autorów, którzy prezentują swoje najnowsze dzieła, takie jak Stanisław Brejdygant z książką "Pokoje. Od urodzenia po wiek klęski," wydaną przez Świat Książki. Poza tym, na stoisku Wydawnictwa Ya&Na będzie miał swoją premierę debiutujący na rynku czytelniczym autor C.S. Riley, który przedstawi swoją książkę "The Last Breath".
Podczas Targów istnieje bogaty program spotkań na stoiskach wystawców, dający możliwość zdobycia autografów od ulubionych autorek i autorów. Wśród gości znajdą się znane osobistości takie jak Łukasz Orbitowski, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, Konstanty Gebert, Paweł Kowal, Mikołaj Grynberg, ksiądz Kazimierz Sowa, a także Artur Andrus, Joanna Szczepkowska, Marek Niedźwiecki, Joanna Mokosa-Rykalska, Julia Łapińska, Jacek Galiński, Magdalena Majcher, Joanna Laprus i Dorota Szelągowska.
Coś dla wielbicieli kryminałów...
Dla miłośników kryminałów Jesienne Targi Książki przewidują nie tylko spotkania z Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Puzyńską i Krzysztofem Zajasem, ale także panel dyskusyjny pod nazwą "Czwartkowy Klub Zbrodni", który dotyczy fenomenu cozy crime oraz twórczości Richarda Osmana. Panel ten będzie prowadzony przez Justynę Sobolewską i Wojciecha Chmielarza.
...i fanów podróży
Jeśli chodzi o spotkania podróżnicze, Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerem "Kobieta w Watykanie", opowie o niezwykłym spacerze po swoim Rzymie, opisanym w książce "Mój Rzym" (ZNAK), mieszkała przez dwadzieścia lat w samym sercu Wiecznego Miasta. Natomiast Agnieszka Klessa-Shin, znana w Internecie jako Pyra w Korei i twórczyni popularnego kanału na YouTube, opowie o swojej najnowszej książce "Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga" (ZNAK).
Autorzy literatury faktu też się pojawią...
Podczas Targów będzie możliwość uczestniczenia w wielu spotkaniach z autorami literatury faktu, w tym Magdą Rigamonti, Justyną Kopińską, Marcinem Kąckim, Wacławem Radziwinowiczem, Martą Sawicką-Danielak, Justyną Dżbik-Kluge, Ewą Wilczyńską, Zuzanną Bukłahą i Kacprem Sulowskim, Jackiem Tacikiem oraz Patrycją Wieczorkiewicz i Aleksandrą Herzyk.
...i ci, którzy piszą o historii
Jeśli chodzi o spotkania z historią, Targi będą również okazją do dyskusji na temat literatury historycznej i książek poświęconych różnym aspektom historii. Wśród gości znajdą się Joanna Kuciel-Frydryszak z książką "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" (Marginesy), Magda Rigamonti z książką "Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie" (Wielka Litera), prof. Grzegorz Kucharczyk i dr Krzysztof Rak z książką "Polska. Dzieje państwa i narodu", Grzegorz Łysie z reportażem "Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie" (W.A.B.), Marta Sawicka-Danielak z książką "Ostatni Białystoker" (Wielka Litera) oraz Rafał Skąpski z wspomnieniami Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej "Dziwne jest serce kobiece...".
Dodatkowo odbędzie się konferencja zorganizowana przez Fundację Historia i Kultura, która dotyczyć będzie relacji między Polską, Rosją i Niemcami od XVIII do XXI wieku, a także kwestii wojny na Ukrainie. Konferencja będzie miała udział profesorów Hieronima Grali i Grzegorza Kucharczyka, doktora Krzysztofa Raka oraz Witolda Jurasza.
Coś dla najmłodszych
Jesienne Targi Książki przygotowały bogatą ofertę książek dla dzieci, zachęcając całe rodziny do odkrywania nowości wydawniczych z ulubionymi bohaterami najmłodszych czytelników. Dodatkowo, dla rodziców również są planowane spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej.
Na Targach można będzie spotkać autorów takich jak Tomasz Samojlik i Ania Grzyb, twórców serii "Mała Tarmosia," Monikę Kowaleczko-Szumowską, autorkę książki "Fajna Ferajna," która opowiada historię Powstania Warszawskiego z perspektywy dzieci. Na stoiskach wystawców pojawią się również Agata Romaniuk, autorka serii "Kocia szajka," Marcin Przewoźniak, Agnieszka Mielech, autorka popularnej serii dla dzieci "Emi i tajny klub superdziewczyn," Agnieszka Stelmaszyk, autorka serii "Mazurscy w podróży" i "Alfred wiewiór," oraz Kasia Keller, autorka serii o Jeżyku Franku.
W piątek 8 września o godzinie 15:00 na scenie głównej odbędzie się debata pod tytułem "Świat przyjazny dziecku i książki. Rola książek w zmieniającym się świecie," która jest organizowana przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Podobnie jak na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w roku ubiegłym, miłośnicy komiksów i rysowanych historii znajdą coś dla siebie w specjalnej Strefie Komiksu.
Organizatorem Jesiennych Targów Książki jest Fundacja Historia i Kultura, a wydarzenie cieszy się patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy, Instytutu Książki, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Izby Książki, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich i Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Wspierają je także media partnerskie, takie jak RMF Classic, rynek-ksiazki.pl, Magazyn Literacki KSIĄŻKI, wydawca.com.pl i smakksiazki.pl.
Nie tylko spotkania z autorami
W ramach Jesiennych Targów Książki odbędzie się konferencja pod tytułem "Niemcy, Rosja i wojna w Ukrainie." Podczas tej konferencji, znani historycy przedstawią swoje badania i ustalenia dotyczące kluczowych kwestii związanych z aktualną sytuacją polityczną w Europie, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.
Konferencja będzie się koncentrować na pytaniach dotyczących możliwych rozwiązań konfliktu w Ukrainie, takich jak wojna czy pokój, mobilizacja czy pacyfikacja. Omówione zostaną także granice ewentualnych ustępstw politycznych oraz wpływ międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych na sytuację. Konferencję poprowadzi Zbigniew Parafianowicz, dziennikarz związanym z "Dziennikiem Gazetą Prawną," który został uhonorowany nagrodą im. Dariusza Fikusa za swoje publikacje.
W dyskusji udział wezmą:
- prof. dr hab. Hieronim Grala, polski historyk, badacz dziejów Rusi średniowiecznej i nowożytnej, oraz dyplomata.
- prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, polski historyk specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec.
- dr Krzysztof Rak, filozof, historyk, urzędnik i publicysta, oraz dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
- Witold Jurasz, dziennikarz Onet.pl, specjalizujący się w tematyce polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i dyplomacji, który wcześniej pełnił funkcje dyplomatyczne w Rosji i na Białorusi, a także pracował w branży międzynarodowego handlu bronią.
Udział w tym wydarzeniu jest darmowy.
Godziny otwarcia:
- Piątek, 8 września: od 11:00 do 19:00,
- Sobota, 9 września: od 10:00 do 19:00,
- Niedziela, 10 września: od 10:00 do 18:00.
fot. UMW