Jest nowy Mazowiecki Konserwator Zabytków
Pod koniec lutego ze stanowiska Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został odwołany Jakub Lewicki. Dziś poznaliśmy nazwisko nowej osoby, która objęła ten urząd. To Marcin Dawidowicz, który przedstawił swoje priorytety w zakresie ochrony zabytków.
- Na wniosek pani minister Bożeny Żelazowskiej powołałem na stanowisko Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pana Marcina Dawidowicza. Bardzo się cieszę, bo pan Marcin jest osobą młodą, ale jednocześnie bardzo doświadczoną – przekazał dziś na specjalnej konferencji wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. I dodał - Urząd Konserwatora jest jednym z ważniejszych inspekcji podlegających wojewodzie mazowieckiemu. Jestem przekonany, że tym powołaniem zamykamy pewien okres funkcjonowania tego urzędu i przechodzimy do zupełnie nowego etapu. Etapu, który będzie pozbawiony wpływów ideologicznych, politycznych. Zabytki są częścią naszego dziedzictwa narodowego i sprawy z nimi związane powinny być z dala od polityki.
Kim jest nowy Mazowiecki Konserwator Zabytków?
Jak sam wymieniał na dzisiejszej konferencji z zabytkami związany jest od 20 lat. To absolwent toruńskiego konserwatorstwa na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej w zakresie urbanistyki historycznej oraz w ramach Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w zakresie zarządzania dziedzictwem.
Pracował w Urzędzie Ochrony Zabytków, w latach 2012 -2018 – pracował w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Przez kilka lat kierował wydziałem rejestru i dokumentacji zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Przez ostatni rok powierzono mu misję reaktywacji ośrodka terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa zajmującego się ochroną dziedzictwa Mazowsza.
- Odbieram to mianowanie, jako potwierdzenie moich kompetencji, ale i docenienia środowiska zabytkoznawców, z którego się wywodzę – podkreślał Marcin Dawidowski.
Jakie będą priorytety nowego konserwatora?
- Ochrona zabytków to ciągłość i przewidywalność. Przed wielu laty na terenie Warszawy rozpoczęto szeroki projekt obejmowania ochroną konserwatorską zabytków powojennego modernizmu. Zdecydowanie chciałbym kontynuować ten projekt. Powojenny modernizm jest dla Warszawy niezwykle cenny. Drugim wątkiem niezwykle istotnym dla mnie jest dziedzictwo architektury drewnianej. Są to przede wszystkim obiekty architektury letniskowej, rezydencjonalnej tzw. linii otwockiej – podkreślał Dawidowski.
Województwo Mazowieckie ma blisko 8 tys. obiektów ujętych w rejestrze zabytków.