mobile

Jeździsz rowerem bądź elektryczną hulajnogą – przypominamy podstawowe zasady

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, ulice Warszawy stają się żywsze, a jako środek transportu coraz częściej wybieramy rower lub hulajnogę. Jednak, aby cieszyć się tą formą mobilności, ważne jest, aby znać i przestrzegać odpowiednich przepisów drogowych. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zasadom poruszania się na rowerze i hulajnodze w naszym mieście, bazując na odpowiedziach udzielonych przez warszawską straż miejską na najczęstsze pytania

Daria Skorbiłowicz
Jeździsz rowerem bądź elektryczną hulajnogą – przypominamy podstawowe zasady

Kto i jak?

Kto może poruszać się na hulajnogach elektrycznych? Osoby pełnoletnie mogą swobodnie korzystać z hulajnóg elektrycznych. Dla osób w wieku od 10 do 18 lat istnieją pewne wymogi, takie jak posiadanie karty rowerowej lub odpowiedniego prawa jazdy. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej wyłącznie pod opieką dorosłego.

Jakie są zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi? Kierujący hulajnogą elektryczną powinni stosować się do przepisów dotyczących ruchu drogowego, korzystając z dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Prędkość poruszania się hulajnogą nie może przekraczać 20 km/h.

Gdzie i kiedy?

Kiedy powinniśmy poruszać się na chodnikach, a kiedy na ścieżkach rowerowych? Zgodnie z przepisami, kierujący hulajnogą elektryczną mogą korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych tylko wtedy, gdy brakuje wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a prędkość na pobliskiej jezdni przekracza 30 km/h. Natomiast rowerzyści powinni używać chodnika w przypadku braku bezpiecznych warunków na drodze lub gdy prędkość pojazdów na jezdni przekracza 50 km/h.

Wyposażenie i Bezpieczeństwo

Jakie wyposażenie powinien mieć rower? Rower powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie, hamulec oraz dzwonek. Istnieją również zalecenia dotyczące dodatkowych elementów odblaskowych dla zwiększenia widoczności na drodze.

Jakie są przepisy dotyczące jazdy dzieci na rowerach i hulajnogach? Dzieci poniżej 10 roku życia mogą korzystać z hulajnogi lub roweru tylko pod opieką dorosłego. Dla rowerzystów, z chodnika mogą korzystać dzieci, które nie ukończyły 10 lat, oraz opiekunowie towarzyszący małym dzieciom.

Konsekwencje Nieprzestrzegania Przepisów

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów? Za nieprzestrzeganie przepisów drogowych, funkcjonariusze mogą zastosować różne środki sankcji, włączając w to kary grzywny oraz środki odziaływania wychowawczego. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem, a noszenie kasku rowerowego, chociaż nie jest obowiązkowe zgodnie z prawem, jest zalecane ze względów bezpieczeństwa.

Korzystanie z roweru lub hulajnogi w mieście może być przyjemne i wygodne, pod warunkiem przestrzegania obowiązujących przepisów drogowych. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo siebie i innych użytkowników dróg. Bezpieczna podróż!

Fot.Pixbay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda