Jubileusz Pałacu Młodzieży
Pałac Młodzieży rozpoczął swoją działalność 15 kwietnia 1955 r. W ciągu ostatnich 70 lat swoje pasje i zainteresowania rozwijało tam ok. 350 tys. młodych ludzi. Dziś jest to największa placówka wychowania pozaszkolnego w Polsce skupiająca w swoich kręgach ok. 4 tysiący nastolatków. Co działo się w Pałacu Kultury i Nauki z okazji jubileuszu?

W ramach uroczystości w Pałacu został zorganizowany cykl wydarzeń kulturalnych, których zwieńczeniem był spektakl pt. ,,Pałac przyszłości’’ w Teatrze Wielkim.
Pałac Młodzieży od samego początku swojej działalności był postrzegany jako wzorcowa placówka wychowania pozaszkolnego w Warszawie. Misją jego pracowników, instruktorów i trenerów było wspieranie dzieci i młodzieży w rozwijaniu pasji naukowych, artystycznych i sportowych.
Początkowo przyjęto założenie, że uczestnikami Pałacu będą przede wszystkim uczniowie wyróżniający się wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem. Szybko jednak dostrzeżono, że znacznie lepsze efekty przynosi otwarcie się na tych, którzy z pasją i zaangażowaniem pragną rozwijać swoje zainteresowania w jednej z pałacowych pracowni.
Na przestrzeni lat Pałac Młodzieży zyskał bardzo dobrą renomę dzięki sukcesom wielu swoich wychowanków. Rozsławiali go m.in. członkowie reprezentacyjnego zespołu ZHP „Gawęda”, pływacy ze specjalistycznych sekcji skoków do wody, pływania synchronicznego, ratownictwa oraz piłki wodnej, a także młodzi pasjonaci motoryzacji, którzy sięgali po tytuły mistrzów Polski.
Obecnie Pałac Młodzieży skupia wokół siebie tysiące dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 19 lat. Nad ich rozwojem czuwa zespół 90 instruktorów i wychowawców oraz 70 pracowników administracyjnych i technicznych. Wśród kadry oraz rodziców uczestników nie brakuje osób, które same przed laty uczęszczały na zajęcia w Pałacu.
Działalność Pałacu koncentruje się wokół 11 nowocześnie wyposażonych pracowni tematycznych: Sztuk Pięknych, Teatru i Muzyki, Tańca. Modelarstwa, Żeglarstwa i Języków Obcych, Informatyki i Nauki, Edukacji Czytelniczej, Gimnastyki Artystycznej i Akrobatyki, Sportu i Rekreacji, Pływania i Skoków do Wody, Współpracy i Działań Środowiskowych. W ramach tych pracowni prowadzonych jest aż 275 grup zajęciowych. Uczestnicy mają także możliwość rozwijania swoich pasji w sekcjach, kołach zainteresowań oraz klubach tematycznych.
W minionym roku szkolnym Pałac zorganizował ponad 400 wydarzeń edukacyjnych, w których wzięło udział około 23 tysięcy uczestników. Na terenie placówki regularnie odbywają się wystawy grafiki, fotografii, malarstwa i rysunku, a także zawody i turnieje m.in. w kulturystyce, tenisie stołowym, szermierce, pływaniu, skokach do wody czy piłce wodnej. Nie brakuje również koncertów oraz przedstawień teatralnych.
Od wielu lat Pałac Młodzieży organizuje letni i zimowy wypoczynek dla swoich podopiecznych w Ośrodku Pałacu Młodzieży w Pieczarkach, nieopodal Giżycka na Mazurach – miejscu, które sprzyja aktywności, integracji i twórczemu spędzaniu czasu.
fot. UM Warszawa