Już jutro uroczystości upamiętniające zakończenie walk powstańczych na Mokotowie
Jutro 27 września o godz. 11.00 przy Obelisku Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa przy ul. Dworkowej 2 odbędzie się uroczystość upamiętniająca zakończenie walk powstańczych na Mokotowie
W tym miejscu 80 lat temu, tuż po kapitulacji Mokotowa, Niemcy dokonali bestialskiego mordu na prawie 140 żołnierzach Armii Krajowej wziętych do niewoli. Od pobliskiego włazu kanałowego do pomnika prowadzą ślady stóp namalowane na chodniku białą farbą. Jest to symbol tragedii powstańców, którzy wychodząc w tym miejscu z kanałów dostali się prosto w ręce wroga.
Po uroczystościach na ulicy Dworkowej uczestnicy wydarzenia udadzą się na ulicę Dożynkową róg Racławickiej (dawniej ul. Misyjna), gdzie mieścił się powstańczy szpital polowy - ok godz. 12.30 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej to miejsce. Szpital polowy przy ul. Misyjnej, obecnie ul. Dożynkowej, założony został przez ukrywającego się w pobliżu żydowskiego lekarza. Znajdował się w klasztorze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi przy ul. Misyjnej 7 róg Racławickiej i służył początkowo potrzebom Grupy Artyleryjskiej AK „Granat”. Następnie przeniesiony został tu z ul. Różanej punkt sanitarny Batalionu „Bałtyk” pułku AK „Baszta”. Komendantem był dr med. por. Eustachy Słobodzian „Stach”. W znajdującej się naprzeciwko willi przy ul. Misyjnej 8 przeprowadzane były operacje. Ranni, którymi opiekował się personel medyczny, umieszczani byli również w pobliskich mieszkaniach. Placówka przejęła funkcję głównego szpitala po zbombardowaniu przez Niemców 29 sierpnia 1944 r. Szpitala Sióstr Elżbietanek przy ul. Goszczyńskiego, skąd przeniesiono ciężko rannych. Działał do końca obrony Mokotowa.
Tablicę odsłonią sanitariuszki, które podczas powstania działały w szpitalu polowym przy ul. Misyjnej – Maria Kowalska ps. Myszka i Barbara Tokarska ps. Jola.
Następnie nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu na elewacji budynku przy ul. Racławickiej 7 z wizerunkiem sanitariuszki z mokotowskich oddziałów Powstania Warszawskiego. Tematyka muralu nawiązuje do historii dzielnicy i bohaterskich czynów mieszkańców z okresu Powstania Warszawskiego, a w szczególności niezwykłej roli kobiet – warszawskich sanitariuszek. Zaprezentowana grafika ma za zadanie podkreślić ich odwagę i poświęcenie. Pomysłodawcą tego artystycznego dzieła jest firma Syrena Invest, która w kwietniu br. ogłosiła konkurs na jego projekt. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów. Laureatem konkursu i autorem artystycznego muralu jest Pan Bartosz Podlewski z Bakcyl Studio.
Szczegółowy harmonogram uroczystości 27 września 2024
· godz. 9.00, Kościół św. Michała Archanioła, ul. Puławska 95
Msza święta w intencji ofiar Powstania Warszawskiego, złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Pułkowi AK „Baszta”
· godz. 10.45, ul. Puławska przy Parku Morskie Oko
Złożenie kwiatów pod tablicą „Mieszkańcom Mokotowa”
· godz. 11.00, ul. Dworkowa 2
Uroczystości przy Obelisku Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa, wręczenie odznak pamiątkowych Amicitiae Fidelium „Baszta Wiernym Przyjaciołom”, złożenie kwiatów
· godz. 12.30, skrzyżowanie ul. Racławickiej z ul. Dożynkową
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej mokotowski polowy szpital powstańczy przy ul. Misyjnej (dziś ul. Dożynkowa)
· godz. 13.00, ul. Racławicka 7 Odsłonięcie muralu upamiętniającego mokotowskie sanitariuszki z Powstania Warszawskiego
fot. UD Mokotów