Już wiemy kto zadba o czystość w Parku Pięciu Sióstr na Ochocie.
15 listopada 2022 r. w Urzędzie Dzielnicy Ochota zostały uroczyście podpisane dwie umowy pomiędzy Dzielnicą Ochota m.st. Warszawy, a Spółdzielnią Socjalną Ochota na utrzymanie czystości.
Umowy podpisali w imieniu urzędu Burmistrz Dorota Stegienka i Z-ca Burmistrza Grzegorz Wysocki, a w imieniu Spółdzielni Socjalnej Ochota - Piotr Smolaga – Prezes Zarządu i Krzysztof Jarmul – Prokurent.
Pierwsza umowa dotyczy utrzymania czystości (sprzątania powierzchniowego i opróżniania koszy) na terenie Parku Pięciu Sióstr. Obszar objęty umową zajmuje 7,61 ha.
Zakres prac obejmuje:
- odchwaszczanie skupin krzewów, krzewinek, rabat bylinowych i żywopłotów, wywóz chwastów;
- zamiatanie alejek parkowych, placów parkowych z wywozem zanieczyszczeń;
- zamiatanie alejki asfaltowej;
- zamiatanie schodów parkowych, wywóz zanieczyszczeń;
- sprzątanie powierzchniowe parku ze śmieci w tym opróżnianie koszy parkowych - 43 szt. (kosze oraz beczki przy skateparku);
- prace porządkowe różne (maksymalnie 100 roboczogodzin w trakcie trwania umowy)
Zestawienie powierzchni zieleni oraz nawierzchni
-
powierzchnia dróg z kostki brukowej, o nawierzchni żwirowej i mineralno-żywicznej, nawierzchnia skateparku - 70 ar
-
powierzchnia schodów - 0,4 ar
-
powierzchnia ścieżek asfaltowych (rolkowisko) - 25 ar
-
skupiny krzewów oraz rabaty bylinowe - 27 ar
Umowa obowiązuje od 1 grudnia 2022 r. do 30 listopada 2023 r.
I druga umowa - Przedmiotem zamówienia jest wykonanie prac związanych z utrzymaniem terenów niezagospodarowanych, poboczy dróg gminnych i innych terenów w Dzielnicy Ochota, w okresie od dnia 1 grudnia 2022 do dnia 30 listopada 2023 r.
Rodzaj i zakres prac wymaganych do wykonania obejmuje:
- sprzątanie terenów z wywozem zanieczyszczeń – przewidziane dla terenów wskazanych w wykazie;
- usuwanie zanieczyszczeń różnych z wywozem – w miarę potrzeb, według wskazań Zamawiającego.
- utrzymanie zimowe alejek – obejmuje utrzymanie i wywóz zanieczyszczeń oraz likwidację zimowej śliskości zapewniającą bezpieczne korzystanie z alejek;
- grabienie interwencyjne – wykonywane na terenach wskazanych przez Zamawiającego;
- inne prace porządkowe – np. dodatkowe sprzątanie wraz z wywozem, wykonywane w miarę potrzeb.
Może się pojawić pytanie dlaczego piszemy o tych standardowych umowach? – Otóż jest powód. Ważny powód! - Spółdzielnia Socjalna Ochota zatrudnia m. in. osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Poprzez zatrudnienie osób z trudnościami na rynku pracy (np. osoby niepełnosprawne, chorujące psychicznie, długotrwale bezrobotne) instytucja dająca spółdzielni zlecenia przyczynia się do włączenia tych osób w życie społeczno-gospodarcze. Daje im szanse na godne życie i pracę na miarę ich indywidualnych możliwości. - Jest to, bezwzględnie, wartość dodana całego przedsięwzięcia.
W ten sposób oprócz korzyści wynikających z realizacji prac przewidzianych w podpisanych umowach dzielnica Ochota wspiera osoby niepełnosprawne, pomaga im godnie funkcjonować w społeczeństwie. I wydaje się, że w tym przypadku ten drugi aspekt jest nawet ważniejszy.
Przy okazji podpisania umów zaaranżowano krótką część artystyczną. Wystąpiły dwie członkinie Spółdzielni Socjalnej Ochota. Były utwory poetyckie i część muzyczna (utwory na flecie). Przedstawiciele dzielnicy otrzymali podziękowania – dyplomy. Naprawdę wzruszająca atmosfera.
To był bardzo ważny dzień dla Ochoty! To był bardzo ważny dzień dla samorządu terytorialnego.
fot. mat. własne