Kolejkowo otwarte. Warszawa w miniaturowej odsłonie
W budynku Warsaw Towers przy ul. Siennej 39 otwarto dzisiaj Kolejkowo. To największa wystawa makiet kolejowych w Polsce, ukazująca również bogactwo architektoniczne Warszawy.

Dzisiaj o godzinie 13.00 swoje podwoje dla zwiedzających otworzyło Kolejkowo. To największa w kraju nad Wisłą sieć makiet kolejowych. Do tej pory Kolejkowo i jego świat miniatur był dostępny w Gliwicach, Jeleniej Górze i we Wrocławiu. Teraz do tej listy dołączył jego czwarty oddział w stolicy. Lokalizacja prestiżowa, w samym sercu tętniącego miasta i w sąsiedztwie Złotych Tarasów oraz Dworca Centralnego, a dokładnie w budynku Warsaw Towers przy ulicy Siennej 39. Kilka godzin wcześniej miał miejsce przedpremierowy pokaz wystawy dla dziennikarzy.
Wspaniały świat miniatur zachwyca już w progu. Jeżdżące tramwaje, pociągi i samochody, popularne stacje kolejowe, kultowe sklepiki oraz budynki charakterystyczne dla danej części stolicy. Dech w piersiach zapierają przepięknie odwzorowane miejsca, jak: Plac Zbawiciela, bazar Różyckiego, Cytadela, Zamek Królewski, Stare Miasto, Most Gdański, stacja Międzylesie... Wszystko wykonane z ogromną precyzją i dbałością o najmniejszy szczegół. Trudno też nie wspomnieć o efektach „specjalnych”, jak burza i deszcz oraz zmieniające się pory dnia. Warszawa ukazana w skali 1:25 naprawdę robi wrażenie i aż trudno uwierzyć, że ten magiczny świat jest… miniaturowy.
– Kolejkowo mamy między innymi we Wrocławiu i w Gliwicach. W końcu przyszła pora na Warszawę. Pomysł Kolejkowa w Warszawie powstał w 2019 roku. Trochę przeszkodziła nam pandemia i realizacja tego przedsięwzięcia się przedłużyła w czasie. Warszawa zawsze nas inspirowała. Warszawa ma bardzo bogatą historię, jest bardzo różnorodna pod względem architektonicznym. Jest też stolicą kulturalną i społeczną Polski. Prace nad tą wystawą zaczęliśmy w czerwcu 2024 roku. One trwały do dzisiaj, ale my już zaczęliśmy miniatury największych budowli tworzyć dwa lata temu. Zanim jednak zaczęliśmy je tworzyć przyjeżdżaliśmy do Warszawy, spotykaliśmy się z przewodnikami warszawskimi, aby nas poprowadzili po Warszawie nie tylko tej oczywistej. Ja czuję się osobiście jak dziecko w sklepie z zabawkami. Bo taka jest różnorodność tych tematów w Warszawie, że sami nie wiedzieliśmy, co wybrać. Ograniczała nas jednak przestrzeń, w której się znajdujemy. Będziemy dbali, aby ta wystawa technologicznie się rozwijała. Dziękuję przy okazji wszystkim pracownikom, którzy spisali się na medal, bo to była naprawdę trudna i mozolna praca – powiedział Jakub Paczyński, pomysłodawca i prezes Kolejkowa, bez którego determinacji i wizji to miejsce by nie powstało.
– Jesteśmy organizacją, która jest odpowiedzialna za promowanie Warszawy, za prowadzenie marketingu turystycznego i konferencyjnego naszego miasta. Przyznam szczerze, że nie moglibyśmy sobie wymarzyć lepszej atrakcji, która by mogła przyjść do nas z innego miasta albo po prostu znikąd. Powodów jest kilka i długo bym mógł o tym mówić (…).Kolejkowo jest wspaniałą opowieścią o Warszawie i jest ona wielopoziomowa. Bo dla turysty, który przyjeżdża do Warszawy po raz pierwszy, jest gościem zza granicy i nie wie o mieście nic, może tutaj dowiedzieć się czegoś o nim i poznać to miasto jeszcze zanim będzie w tych kilku miejscach. Dla turysty, który był już w Warszawie, ilość szczegółów jest fascynująca. Ważnym wnioskiem dla całej branży turystycznej po pandemii jest również to, że bardzo istotnym konsumentem atrakcji turystycznej i atrakcji czasu wolnego w każdym mieście jest jego mieszkaniec (…). Myślę, że gości będzie tutaj dużo i nigdy ich nie zabraknie. Potencjał tego miejsca jest ogromny – podkreślił Mateusz Czerwiński, prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej.
Wystawa Kolejkowo zajmuje przestrzeń 1000 mkw. Znalazło się tutaj ponad 5 tysięcy figurek ludzi i zwierząt, 155 budynków, 202 samochody i 580 metrów torów, po których jeździ 17 pociągów.
Kolejkowo poza atrakcją turystyczną, która w stolicy z pewnością będzie hitem numer 1 dla zwiedzających, to przede wszystkim spotkanie z historią tego miasta i rozwojem polskiej architektury. Dodatkowo, tablice informacyjne i prezentacje multimedialne pełnią rolę edukacyjną, podkreślając przekaz o znaczeniu historyczno-kulturowym niektórych budynków i miejsc. Kto więc przekroczy próg Kolejkowa bez problemu „zwiedzi” najważniejsze miejsca na mapie Warszawy.
Kolejkowo dostępne jest 365 dni w roku. Bilety można kupić w kasie lub online.
Anna Tomasik / zdjęcia z archiwum prywatnego Anny Tomasik