Kolejne napowietrzanie w Alei Kasztanowej
Rozpoczęły się prace związane z wymianą ziemi i napowietrzaniem pod kasztanowcami w Alei Kasztanowej. Przy wykorzystaniu strumienia sprężonego powietrza możliwe jest praktycznie nieinwazyjne rozluźnienie i napowietrzenie struktury gleby, a tym samym poprawa warunków siedliskowych drzew. Prace związane z pielęgnacją drzew będą kosztować ponad 75 tys. zł, potrwają do końca listopada i obejmą obszar 540 metrów kwadratowych.
- Jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo miejsc w naszej dzielnicy jest Aleja Kasztanowa. W ubiegłym roku po raz pierwszy zastosowaliśmy nowoczesną technologię napowietrzania gleby wokół korzeni. Pozytywne efekty były widoczne już wiosną tego roku, dlatego kontynuujemy prace związane z poprawą warunków siedliskowych drzew - mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Bartosz Dominiak.
To kolejne prace w Alei Kasztanowej
W grudniu 2020 roku Urząd Dzielnicy Ursynów zlecił wymianę ziemi i napowietrzenie korzeni pod wybranymi, wiekowymi kasztanowcami zwyczajnymi w Alei Kasztanowej. W ubiegłym roku została wymieniona gleba na powierzchni 185 m2.
Cel prac i oczekiwane efekty
Celem tych prac jest poprawa warunków siedliskowych drzew. Gleba pod wskazanymi do zabiegu drzewami jest bardzo zbita, natomiast korzenie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują gleby o rozluźnionej strukturze, dającej możliwość wymiany gazowej i wodnej. Dodatkowo, z uwagi na konieczność walki ze szkodnikiem atakującym kasztanowce, co roku grabione są opadłe liście, zawierające zimujące larwy tego szkodnika. Zabieg ten nie sprzyjał tworzeniu się naturalnej ściółki, która odżywiałaby korzenie, chroniła przed suszą i mrozem, a także rozluźniała glebę. Poprawa właściwości fizycznych i chemicznych gleby wokół korzeni da możliwość utrzymania witalności tego niezmiernie cennego drzewostanu. Polepszenie warunków siedliskowych omawianych „drzew weteranów” w Alei Kasztanowej jest jednym ze sposobów walki ze skutkami zmian klimatycznych.
Fot. UD Ursynów