mobile

Kolorowo na parkingach „Parkuj i Jedź”

Już niebawem każdy z poziomów P+R Ursus Niedźwiadek i Metro Stokłosy zostanie pomalowany na inny kolor. ZTM ogłosił właśnie przetarg na wykonanie oznakowania informacyjnego na parkingach „Parkuj i Jedź”.

Informacja prasowa
Kolorowo na parkingach „Parkuj i Jedź”

Zadaniem zwycięzcy postępowania przetargowego będzie pomalowanie słupów konstrukcyjnych, balustrad i klatek schodowych oraz oznakowanie poziomów literami. To dwa ostatnie parkingi, które zostały do pomalowania w ten sposób.

Kolory słupów zostały określone jednakowo dla wszystkich parkingów: poziom zero – żółty, poziom pierwszy – niebieski, poziom drugi – czerwony, poziom trzeci – zielony, poziom czwarty – fioletowy, poziom piąty – pomarańczowy. Kolor charakterystyczny dla piętra budowli ułatwi właścicielom odnajdywanie zaparkowanych kilka godzin wcześniej samochodów. Dodatkowo krawędzie słupów zostaną pomalowane farbami o właściwościach odblaskowych. Na słupach będą umieszczone litery przyporządkowane poszczególnym poziomom.

Wewnętrzne ściany parkingów, klatki schodowe, pomieszczenia obsługi i techniczne oraz rampy wjazdowe zostaną pomalowane mineralnymi farbami fasadowymi.

Prace powinny zostać wykonane w ciągu 100 dni od podpisania umowy.

Gdzie zaparkować?

Dziś w Warszawie można korzystać z 15 parkingów „Parkuj i Jedź”. To idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą podróżować wyłącznie komunikacją zbiorową, ale doceniają sprawność przemieszczania się po Warszawie, szczególnie metrem, tramwajami i pociągami. Samochód można zostawić na jednym z parkingów przesiadkowych i kontynuować podróż transportem publicznym.

W północnej części miasta jest sześć parkingów – cztery w sąsiedztwie stacji metra Młociny, jeden przy stacji Wawrzyszew i jeden nieopodal stacji Marymont.

W południowych dzielnicach dostępne są parkingi przesiadkowe przy stacjach podziemnej kolei – Wilanowska, Ursynów i Stokłosy.

We wschodniej części Warszawy są trzy obiekty przy przystankach kolejowych – Stadion, Wawer i Anin.

Mieszkańcy zachodnich dzielnic stolicy i aglomeracji mają do dyspozycji parkingi – przy ulicy Połczyńskiej, przy węźle przesiadkowym Al. Krakowska oraz przy przystanku kolejowym Ursus Niedźwiadek.

Na parkingach jest ponad 4,4 tys. miejsc postojowych, w tym 187 dla osób z niepełnosprawnościami oraz ponad 800 miejsc dla rowerów.

Parkingi z niewielkimi wyjątkami czynne są siedem dni w tygodniu w godz. 4.30 – 2.30. Obiektem dostępnym przez całą dobę jest P+R Metro Młociny II. Z parkingu przy Stadionie PGE Narodowym można korzystać od poniedziałku od godz. 4.30 przez całą dobę do piątku do godz. 22.00. W soboty, niedziele i święta jest nieczynny.

Mapa, regulamin oraz szczegółowe lokalizacje parkingów są dostępne na stronie wtp.waw.pl.

Ile to kosztuje?

Korzystanie z parkingów „Parkuj i Jedź” jest bezpłatne dla posiadaczy biletów Zarządu Transportu Miejskiego od dobowego wzwyż. Oznacza to, że wystarczy mieć przy sobie jeden z biletów – dobowy, 3-dniowy, weekendowy, weekendowy grupowy, 30- lub 90-dniowy, bilet seniora lub bilet dla rodzin z trójką dzieci, aby parkować bez opłaty.

Podłącz się

Na niektórych parkingach „Parkuj i jedź są stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych czyli można skorzystać z miejsca postojowego i równocześnie naładować baterię.

Kierowcy mają do dyspozycji łącznie 26 stanowisk do ładowania na parkingach: Metro Młociny, Metro Młociny III, Metro Marymont, Metro Stokłosy, Wawer SKM, Anin SKM, Połczyńska, Al. Krakowska i Ursus Niedźwiadek.

Korzystanie z ładowarek jest bezpłatne, natomiast aby zostawiać samochód na parkingu poza godzinami jego funkcjonowania (przerwa technologiczna w godz. 2.30-4.30), wystarczy wyrobić Kartę Eko. Wniosek o jej wydanie trzeba złożyć w Dziale Zarządzania Infrastrukturą Komunikacyjną ZTM przy ulicy J. Kasprowicza 45. Trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający dane osobowe.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda