mobile
REKLAMA

Kossak, Boznańska, Malczewski i Czyżewski na grudniowej Aukcji Sztuki Dawnej

Industrialny pejzaż z lat trzydziestych, niezwykłe portrety, martwe natury, malarstwo batalistyczne i rodzajowe – prace najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa XIX i XX wieku pojawią się na przedświątecznej licytacji. Aukcja Sztuki Dawnej odbędzie się już 20. grudnia w DESA Unicum. Wszystkie prace można obejrzeć podczas wystawy trwającej do dnia licytacji.

TAGI
Kossak, Boznańska, Malczewski i Czyżewski na grudniowej Aukcji Sztuki Dawnej

Najważniejsze kierunki polskiego malarstwa dwóch stuleci reprezentować będą obrazy autorstwa m.in. Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Pankiewicza, a także Januarego Suchodolskiego, Józefa Oleszkiewicza, Władysława Czachórskiego i Władysława Ślewińskiego. Wśród dziewiętnastowiecznych obrazów z pewnością wyróżni się pochodzący z 1812 roku portret Fiodora Iwanowicza Tołstoja. Jego autorem jest Józef Oleszkiewicz. Malarz większość życia spędził w Petersburgu, gdzie portretował najważniejsze osoby tamtych czasów. Wśród nich – Fiodora Iwanowicza Tołstoja, jedną z najbarwniejszych postaci epoki. Znany z awanturniczego trybu życia i licznych egzotycznych podróży wsławił się tym, że nikomu nie udało się pokonać go w pojedynku. Jego postać stała się inspiracją dla jednego z bohaterów słynnego poematu Puszkina – Eugeniusza Oniegina

Podczas licytacji nie zabraknie motywów patriotycznych. Wśród wielu prac nawiązujących do polskiej historii pojawi się obraz Januarego Suchodolskiego. Hołd Jadwidze to jedno z najwcześniejszych dzieł artysty. Obraz powstał jeszcze w czasach, gdy twórczość malarską Suchodolski uprawiał na marginesie żołnierskiej działalności. Dopiero po upadku powstania listopadowego wyjechał do Rzymu, by całkowicie poświęcić się malarstwu. Jego zamiłowanie do malowniczego detalu i postrzeganie sztuki jako działalności patriotycznej czynią z artysty duchowego poprzednika Jana Matejki.

Uwagę wielbicieli pejzażu zwróci praca Władysława Ślewińskiego przedstawiająca brzeg morski. Morze zajmowało ważne miejsce w twórczości artysty, który ze swojego bretońskiego domu w Doëlan wyruszał na wielogodzinne spacery. Owocem tych wypraw są obrazy, w których morze objawia się pod wieloma postaciami. Odmienny krajobraz przedstawiać będzie praca Józefa Chełmońskiego – Puszcza litewska. To jeden z przykładów obrazów powstałych po osiedleniu się artysty w Kuklówce na Mazowszu. W tej imponującej pracy dopatrzeć się można inspiracji twórczością ulubionego poety malarza – Adama Mickiewicza. Ciekawostką stanie się pejzaż przemysłowy z lat 30. Rafała Malczewskiego. Podczas aukcji będzie można kupić krajobraz z Centralnego Okręgu Przemysłowego. Elementy przyrody w niezwykły sposób mieszają się na nim z industrialnymi.

Podczas grudniowej licytacji pojawi się kilkadziesiąt prac wybitnych reprezentantów polskiego malarstwa XIX i XX wieku. Wśród nich znajdą się m.in. obrazy Jacka Malczewskiego, Zygmunta Menkesa, Tytusa Czyżewskiego, Józefa Pankiewicza i Wojciecha Kossaka. Twórczość polskich malarzy można zobaczyć na wystawie trwającej do dnia aukcji.

 

Aukcja Sztuki Dawnej: 20 grudnia, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 5-20 grudnia, godz. 11:00-19:00 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:00-16:00 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, wstęp wolny

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda