Książka o Czerwcu 76.
Trzeciego grudnia odbyła się premiera książki Jaśminy Wójcik: Ursus – to tutaj wszystko się zaczęło, upamiętniająca wydarzenia Czerwca 1976.
zieło o Ursusie powstało przede wszystkim dlatego, że mieszkańcy dzielnicy, wśród których są uczestnicy i świadkowie wydarzeń Czerwca 1976 wciąż pamiętają co działo się 40 lat temu. Utrwalanie historii jest nie tylko potrzebą wielu osób, lecz także pewnego rodzaju obowiązkiem.
Gdy 24. czerwca 40 lat temu w Sejmie PRL zapowiedziana została drastyczna podwyżka cen wielu artykułów żywnościowych, przez Polskę przeszła fala strajków i demonstracji ulicznych, w których udział wzięło około 70–80 tysięcy osób w ponad 90 zakładach pracy. Początek protestom dały działania mieszkańców Radomia, Ursusa i Płocka, którzy błyskawicznie zareagowali na ogłoszenie ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza. Demonstracje zakończyły się starciami z Milicją Obywatelską, a w Radomiu – dramatycznymi walkami ulicznymi. Skutkiem protestów były zatrzymania oraz kary aresztu. W Zakładach Mechanicznych Ursus strajkowało wtedy 90 procent załogi.
Strajki obywateli odniosły sukces: rządzący wycofali się z zapowiadanych podwyżek cen. O odwadze mieszkańców Radomia i Ursusa wspomina wiele osób, które chcą zachować wydarzenia we własnej pamięci, lecz także dotrzeć z informacjami do innych, dlatego zrodził się pomysł, by powstała książka na temat Czerwca 1976.
Inicjatorem powstania dzieła o takiej tematyce był głównie Urząd Dzielnicy, który tym samym upamiętnił wydarzenia i oddał cześć wszystkim strajkującym w 1976 roku. Całość wydania to w dużej mierze wspomnienia uczestników strajku, lecz także rozmowa z młodszymi osobami, które wyznają czym dla nich są wydarzenia z 1976 roku. Publikacja łączy przeszłość z teraźniejszością, ukazuje rolę Czerwca 1976 w dzisiejszej Polsce oraz bardziej lokalnie – rolę Zakładów na Ursusie dla jej współczesnych mieszkańców.
Podczas premiery 3. grudnia odbyła się dyskusja, w trakcie której rozmawiano o doświadczeniach tamtych lat, spuściźnie protestów 25. czerwca, oraz sposobach upamiętniania historii.