Kto, gdzie i kiedy może głosować, czyli co powinniśmy wiedzieć o wyborach
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. w godzinach 7.00-21.00. Ewentualna druga tura została zaplanowana na 21 kwietnia. W Warszawie będziemy wybierali prezydenta miasta, radnych Rady Warszawy, radnych Rad Dzielnic oraz przedstawicieli do sejmiku województwa mazowieckiego. Kto jest upoważniony do głosowania? Gdzie będziemy głosowali?
Kadencja samorządu trwa pięć lat. Ostatnie wybory samorządowe odbyły się w 2018, więc kolejne miały odbyć się jesienią 2023 r. Z uwagi na kumulację wyborczą – w październiku odbywały się wybory parlamentarne – Sejm zdecydował o wydłużeniu kadencji samorządów, a termin z jesieni przesunięto na wiosnę 2024 r. Premier Rady Ministrów wyznaczył daty wyborów na 7 kwietnia i ewentualną drugą turę na 21 kwietnia. W tej sprawie zostało już opublikowanie stosowane rozporządzenie więc może rozpocząć się również oficjalna kampania wyborcza.
Warto jednak przypomnieć również pewne szczegóły dotyczące samych wyborów.
Kto może głosować?
W wyborach do Rady m.st. Warszawy, Rad Dzielnic m.st. Warszawy, jak również w wyborach na Prezydenta m.st. Warszawy mogą wziąć udział obywatele polscy, obywatele państw należących do Unii Europejskiej oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy.
W wyborach do Sejmiku Województwa mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkują na obszarze tego województwa.
Ponadto w wyborach samorządowych mogą głosować wyłącznie wyborcy, którzy są ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na terenie m.st. Warszawy.
Obywatele polscy mogą zostać ujęci w stałym obwodzie głosowania poprzez:
· zameldowanie się na pobyt stały na terenie gminy, w której chcą głosować;
·złożenie wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Wniosek o ujęcie Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania należy złożyć:
·osobiście w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy m.st. Warszawy, w której wyborca stale zamieszkuje;
·za pomocą ePUAP – do Urzędu właściwego ze względu na stałe zamieszkanie.
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający fakt zamieszkania w Warszawie, pod wskazanym we wniosku adresem, co przyspieszy zrealizowanie wniosku.
Na wydanie decyzji Urząd ma 5 dni. Więcej informacji można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.
Obywatele z innych krajów
W przypadku obywateli pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej sam fakt zameldowania na pobyt stały na terenie gminy nie wystarczy. Aby zagłosować w wyborach muszą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.
Więcej informacji można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.
Gdzie głosujemy?
Podczas wyborów samorządowych głosujemy w miejscu stałego zameldowania. Nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania.
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych.
Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat, mogą:
· udzielić innej osobie pełnomocnictwa do głosowania w swoim imieniu. W tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w terminie do 29 marca 2024 r. w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której jest się ujętym w stałym obwodzie głosowania.
·głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do 25 marca 2024 r. Komisarzowi Wyborczemu, który ma swoją siedzibę w Warszawie, przy pl. Bankowym 3/5 (wejście B).
Sprawdź swoje dane
Jeśli chcesz sprawdzić, jakie Twoje dane są gromadzone w CRW oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza, w której będziesz głosował, skorzystaj z usługi dostępnej na stronie www.gov.pl.
fot. UMW