Kulturalne ferie w Warszawie
Warszawskie instytucje kultury przygotowały bogatą ofertę z okazji rozpoczynających się ferii zimowych. Warsztaty tematyczne, wystawy, spektakle to tylko niektóre z aktywności, jakie czekają na uczniów w okresie zimowej przerwy od nauki. W swoje progi zapraszają Muzeum Warszawy, Fotoplastyon, Teatr Baj, Guliwer czy Lalka
Dla wszystkich dzieci i towarzyszących im dorosłych Muzeum Warszawy przygotowało specjalne karty, które prowadzą przez wystawę „Rzeczy warszawskie”. To właśnie przedmioty opowiadają historię miasta i jego mieszkańców. Warto zajrzeć także na ekspozycję „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”. Czekają tam kąciki rodzinne, w których można twórczo pobawić się i odpocząć.
Dla spragnionych opowieści muzeum przygotowało zajęcia Ciekawi Warszawy. Szczegóły spotkań można znaleźć na stronie muzeum.
Poza tym w feryjne wtorki (4 i 11 lutego) Muzeum Warszawy zaprasza na „Zimowe zabawy po warszawsku”, a w czwartki (6 i 13 lutego) na spotkania pod hasłem „Kuchnia warszawska dawniej i dziś”. Więcej szczegółów znajduje się na stronie: Ferie z Muzeum Warszawy.
Fotoplastikon Warszawski
Fotoplastikon Warszawski zabierze najmłodszych w podróż po magicznej Skandynawii. W ferie wnętrza zamienią się w krainę pełną śniegu, fiordów, trolli i Muminków. Dzieci będą mogły poznać kulturę, zwyczaje i sztukę krajów skandynawskich, odkrywając ich piękno i tajemnice. Propozycja skierowana jest dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: rejestracjafw@1944.pl.
Baj, Guliwer, Lalka
Ferie w Teatrze Baj rozpocznie spektakl: „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Przedstawienie o królewnie, rycerzu, smoku i wilku wzbudza uśmiechy młodej widowni. Po spektaklu publiczność będzie mogła wziąć udział w spotkaniu ze Smokiem Ryszardem i Rycerzem Emerykiem. W repertuarze także są także: „Szkoła Marzeń Czyli Akademia Pana Kleksa”, „Piotruś Pan i Wendy” oraz coś dla najnajów, czyli dzieci w wieku od 0 do 3 lat – spektakl „Nie ma… nie ma… jest”. Wszystkich fanów bajek, baśni i lalek teatralnych Baj zaprasza na zwiedzanie nowej wystawy – „Pokoju Pełnego Baśni”.
Z kolei Teatr Lalek Guliwer proponuje w czasie zimowych ferii trzy tytuły opowiadające losy wyjątkowych baśniowych i bajkowych bohaterów. 8 lutego odbędzie się premiera spektaklu „Trzy piórka”, łączącego baśniową fabułę z widowiskowymi efektami. Baśń braci Grimm została na nowo zaadaptowana, a wyreżyserowała ją Daria Kopiec. W ferie w Guliwerze będzie też można zobaczyć „Kulawą kaczkę i ślepą kurę" oraz „Skunksa i Borsuka".
Teatr Lalka organizuje całodniowe warsztaty dla dzieci i zaprasza młodą publiczność na spektakle: „Legendy warszawskie”, „Klechdy sezamowe”, „Śpiącą królewnę” i „Dzieci z Bullerbyn”. Szczegóły na stronie teatru.
Nowy Teatr
„Człowiek jaki jest, każdy widzi” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej, to najnowsza produkcja Nowego Teatru, której premiera odbędzie się w sobotę 1 lutego. Spektakl zrealizowany na podstawie książki Marzeny Matuszak jest propozycją dla najmłodszych widzów. Spektakle popremierowe odbędą się 2, 5, 6, 7, 8 i 9 lutego.
Teatr Druga Strefa
1 lutego na scenie Teatru Druga Strefa zaprezentowany zostanie spektakl familijny „Dookoła świata z Nellie Bly”. Będzie to podróż pełna przygód, odwagi i inspiracji. Autorska sztuka Katie Overstall w tłumaczeniu i adaptacji Patrycji Zając to wzruszającą opowieść o determinacji, odwadze i wierze w siebie.
Trampolina do kina
Dla dzieci, które marzą o stworzeniu własnej animacji lub teledysku, ciekawą propozycję przygotowało Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. W ramach cyklu Trampolina do kina 1 lutego odbędą się warsztaty dla dzieci powyżej 7 lat – „Skaczące piłeczki”. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać skaczące piłeczki, które ożyją dzięki ich kreatywności. Szczegóły na stronie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Ciekawe propozycje na czas zimowych ferii przygotowały także dzielnicowe domy kultury i biblioteki. Informacje o wielu interesujących wydarzeniach kulturalnych można znaleźć na stronie: kultura.um.warszawa.pl i na Facebooku Kulturalnej Warszawy.