Las Pamięci na warszawskich nekropoliach – czy Warszawa pójdzie śladem Poznania?
W 2022 w Poznaniu powstał Las Pamięci. To miejsce pochówku, w którym zmarli mogą być chowani w biodegradowalnych urnach, bez umieszczania nagrobków czy tablic. Czy takie miejsce ma szansę powstać w Warszawie? Nie jest to wykluczone.
Od 2022 roku w Poznaniu istnieje Las Pamięci. To położona pośród drzew kwatera, która umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach. - Kwatera ma charakter naturalny i minimalistyczny. Miejsca poszczególnych pochówków nie są w żaden sposób oznaczane nagrobkami czy płytami. Nie będą też zdobione wiązankami lub wieńcami. Imiona i nazwiska zmarłych - na życzenie rodziny - można umieszczać na ustawionych tam dwóch kamiennych tablicach. Przy nich można złożyć symbolicznie znicze czy kwiaty, jak ma to miejsce przy innych miejscach zbiorowych pochówków czy pomnikach – wyjaśnia poznański magistrat. Czy takie miejskie może powstać na warszawskich nekropoliach? Pytanie o to skierowała do władz Warszawy radna Agata Diduszko – Zyglewska, która wskazuje, że pojawiło się zainteresowanie ze strony mieszkańców Warszawy.
Co na to władze Warszawy?
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej władze Warszawy nie wykluczają takiej możliwości. -Jeśli pojawi się potrzeba organizacji pochówków w urnach biodegradowalnych na cmentarzach komunalnych m.st. Warszawy, powstanie kwatera na wzór poznańskiego Lasu Pamięci, w ramach obowiązujących przepisów prawnych – napisano w odpowiedzi.
Wskazano nawet miejsce, w którym taka kwatera mogłaby zostać wyznaczona. Chodzi o Cmentarz Południowy, gdzie istnieje lasek brzozowy. - Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych podejmie prace nad zorganizowaniem takiego miejsca na nowe formy pochówku urnowego – dodała Elżbieta Markowska ze stołecznego ratusza.
fot. UMP