Lokalne aktywności na Żoliborzu
Aktywizacja lokalnej społeczności, organizacja spotkań międzykulturowych i międzypokoleniowych, wymiana doświadczeń i doskonalenie umiejętności, a także dzielenie się wiedzą oraz współpraca na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców – to zadania realizowane przez Zespół Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskiej Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Działania Zespołu Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich koncentrują się wokół aktywizacji i integracji lokalnej społeczności. Stąd m.in. nadzór nad działaniem Centrum Lokalnego i Miejscem Aktywności Lokalnej oraz koordynacja Budżetu Obywatelskiego.
Centrum Lokalne
Centrum Lokalne znajduje się przy ul. Rydygiera na Żoliborzu Południowym. Jest to stosunkowe nowe miejsce na mapie Żoliborza, jego budowa ukończona została w 2020 roku. Mimo, że z uwagi na pandemię koronawirusa nadal działa w ograniczonym zakresie, to w 2021 roku odbyło się, tam szereg różnorodnych wydarzeń. Najwięcej aktywności skierowanych było dla dzieci, jak przedstawienia i warsztaty teatralne, spotkania z bibliotekarzem i wspólne czytanie książek, zajęcia plastyczne i warsztaty z gotowania czy kostiumowa zabawa z okazji Halloween.
Znaczna cześć spotkań dotyczyła rozwoju osobistego dla dorosłych: warsztaty z mediacji, spotkania z edukacyjne dla rodziców dzieci z problemami i forum wymiany doświadczeń, a także spotkania konwersacyjne po angielsku w formie pikniku Tea o'clock.
Część wydarzeń możliwa była dzięki współpracy z organizacjami zewnętrznymi. Latem w Centrum działała wypożyczalnia roweru towarowego Zarządu Dróg Miejskich, Centrum Białoruskiej Solidarności zorganizowało Dziady Jesienne, czyli wspólne śpiewanie pieśni a cappella, a Stowarzyszenie Kołacz przybliżyło mieszkańcom tradycję i wierzenia Słowian.
Miejsce Aktywności Lokalnej
- Pomimo mniejszej powierzchni, równie aktywnie działało Miejsce Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Kazimiery 20. Odbyły się tutaj m.in. warsztaty wspierające dla kobiet chorujących onkologicznie, szczególnie ważne wydarzenie w momencie, w którym dostęp do leczenia został mocno ograniczony, a oddziały i całe szpitale przekształcone na covidowe – zwraca uwagę Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Znaczna część spotkań poświęcona była edukacji: eksperci opowiadali o zmianach klimatu oraz wpływie na środowisko, pasjonatka tematu pszczelarskiego przybliżała życie pszczół i ich zwyczaje i wpływ na nasze codzienne życie. Nie zabrakło wspólnych medytacji i nauki pozytywnego myślenia, warsztatów z tworzenia naturalnych kosmetyków, makramy, a nawet pogotowia krawieckiego w postaci kawiarenki naprawczej.
Budżet Obywatelski
Zespół Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich zajmuje się koordynacją Budżetu Obywatelskiego. W 2021 roku przeprowadził 25 dyżurów konsultacyjnych podczas których mieszkańcy mogli skorzystać z pomocy przy przygotowywaniu własnych projektów. W 2021 roku mieszkańcy Żoliborza zgłosili 62 pomysły na sumę ponad 8 mln zł. Dominowały projekty dotyczące ochrony środowiska i zieleni miejskiej oraz rozwoju infrastruktury. Nie zabrakło również inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, a także społecznych.
Przeciwdziałanie epidemii
Działające pod zwierzchnictwem Dzielnicy Żoliborz Centrum Lokalne oraz Miejsce Aktywności Lokalnej zaangażowały się również w zadania mające na celu przeciwdziałanie epidemii koronawirusa. Rozwiewano wątpliwości dotyczące technologii szczepionek mRNA COVID-19. O swojej książce "Szczepionka mRNA COVID-19 i technologie modyfikacji genetycznej człowieka", wszystkim co dotyczy wirusa, szczepień i genetycznych modyfikacji, w odwołaniu do konkretnych badań, opowiadał Mikołaj Kuca. Obie placówki stały się punktem wydawania bezpłatnych maseczek dla mieszkańców Żoliborza.
Fot. UD Żoliborz