mobile
REKLAMA

Malarki warszawskie w Muzeum Etnograficznym

Talent, pasja i intuicja – to cechy, które charakteryzują bohaterki nowej wystawy pt. „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną". Twórczość i osobowość Marii Korsak, Łucji Mickiewicz, Leokadii Płonkowej i Haliny Walickiej zaprezentuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie już od 1 grudnia.

informacja prasowa
Malarki warszawskie w Muzeum Etnograficznym

Bohaterki wystawy mierzyły się z przeżyciami wojennymi, traumami obozowymi i chorobami, ale mimo to zawsze dążyły do szczęścia i samorealizacji. Taka jest też twórczość, nieżyjących już artystek, związanych z Warszawą: Marii Korsak, Łucji Mickiewiczowej, Leokadii Płonkowej i Haliny Walickiej.

– Szukając klucza do wystawy wybrałam miejsce – Warszawę – nie kojarzącą się z taką twórczością, pewnego rodzaju niespodziankę. Wybrałam cztery wybitne, nieżyjące już artystki mieszkające w stolicy. Za życia aktywne, widziane, doceniane i co niewyobrażalne, ale jedna z nich w 1962 roku miała indywidualną wystawę Museum of Modern Art w Miami (USA). Dzisiaj są właściwie zapomniane, a każda z nich to ciekawa opowieść  o ludzkich wojennych i powojennych losach, o marzeniach o sztuce, determinacji w dążeniu do ich spełnienia. To opowieść o pełnych pasji kobietach, którym tworzenie nadało sens życiu – tłumaczy Alicja Mironiuk Nikolska, kuratorka wystawy.

Na wystawie dominować będzie malarstwo, jednak obecne będą również hafty czy prace wykonane tuszem, a także szkice prezentowane w gablotach w zaaranżowanej na ekspozycji pracowni Leokadii Płonkowej, która w testamencie przekazała muzeum cały swój dorobek twórczy.

Cztery malarki – cztery różne spojrzenia na sztukę. Maria Korsak znana była jako malarka warszawskich parków, która w dekoracyjnych obrazach „stylizowała" przyrodę. Z kolei Leokadia Płonkowa dała się poznać jako artystka o zadziwiającej wrażliwości kolorystycznej, a Halina Walicka malowała odrealnione, idylliczne sceny. Natomiast Łucja Mickiewicz to przede wszystkim twórczyni oryginalnych haftowanych pejzaży, która początkowo pracowała u warszawskich modystów, a jej hafty i wyszycia na ubraniach porównywane były do wiedeńskich.

Wystawa jest okazją do zaprezentowania kolekcji sztuki naiwnej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, która należy do najcenniejszych w Polsce. Jest także jedynym tego typu zbiorem przechowywanym w Warszawie. Na ekspozycji znalazły się także prace wypożyczone z innych zbiorów. Siedem prac użyczyło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Łącznie zobaczyć będzie można blisko 100 dzieł.

Wystawę czasową „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną" będzie można oglądać przez kilka miesięcy, od 1 grudnia 2022 do 4 czerwca 2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, przy ul. Kredytowej 1.

Zaplanowano także program edukacyjny dla osób z niepełnosprawnościami, realizowany wspólnie z Fundacją Dostępnej Kultury Wizualnej „Wielozmysły". Z myślą o dostępności form wizualnych dla osób niewidzących i niedowidzących przygotowane zostaną audiodeskrypcje i tyflografiki. Zorganizowane zostaną oprowadzania kuratorskie, w tym dostosowane do osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu (w PJM).

Więcej o wystawie znajduje się na stronie muzeum.

fot. facebook/Państwowe Muzeum Etnograficzne

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda