Marsz Pamięci 22 lipca
W tegorocznym "Marszu Pamięci 22 lipca" upamiętniona będzie postać Szmula Zygielbojma, który po wielu miesiącach alarmowania zachodniej opinii publicznej o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski, w sprzeciwie wobec milczenia świata popełnił samobójstwo.
22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Trwająca niespełna dwa miesiące brutalna akcja likwidacyjna doprowadziła do śmierci ponad 300 tysięcy Żydów z Warszawy i okolic. Organizując już po raz siódmy Marsz ulicami unicestwionego getta, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz z partnerami pragnie uczcić pamięć ofiar i oddać hołd największej społeczności żydowskiej przedwojennej Europy.
Tegoroczny Marsz dedykowany jest Szmulowi Zygielbojmowi – działaczowi Bundu, który włożył wiele wysiłku w alarmowanie zachodniej opinii publicznej o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski. Po wielu miesiącach walki z obojętnością Zachodu, w akcie solidarności z bojownikami getta warszawskiego popełnił samobójstwo. W tym roku mija 75. rocznica śmierci Zygielbojma.
Marsz wyruszy 22 lipca br. o godz. 17:00 spod pomnika Umschlagplatz i przemierzy symboliczną trasę ulicami Stawki, Dubois, Zamenhofa, Anielewicza, Andersa, aż do al. Solidarności i budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego. Jak w latach poprzednich, będziemy nieśli Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych Żydów.
Organizator
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Źródło: polin.pl
anizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach upamiętnienia 75. rocznicy samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma.