Marszałkowska zielona i zwężona
Ul. Marszałkowska zyska nowe oblicze. Miejscy urzędnicy otworzyli oferty w przetargu na przebudowę arterii na odcinku od ul. Królewskiej do pl. Bankowego. Będzie bardziej zielono, ale i węziej dla kierowców podróżujących samochodami.
Pierwsze zmiany na Marszałkowskiej już są widoczne. Po zachodniej stronie wzdłuż pl. Defilad powstała droga dla rowerów, na szerokiej jezdni wyznaczone zostały miejsca postojowe, wyremontowano również chodnik. Posadzono trzydzieści cztery drzewa, a także krzewy i byliny. Nową sygnalizację świetlną zyskało przejście dla pieszych przy pl. Bankowym.
– Teraz pora na znacznie większe zmiany. Między ul. Królewską a pl. Bankowym oraz od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej powstaną drogi rowerowe, wygodne chodniki i szpalery drzew. Fragment od Królewskiej do pl. Bankowego przebudowany zostanie jako pierwszy – zapowiadają przedstawiciele stołecznego Ratusza.
Zarząd Dróg Miejskich otrzymał w przetargu osiem ofert wahające się od ponad 8,2 mln zł do blisko 12,7 mln zł. Teraz drogowcy będą je analizować. – Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, będzie miał on za zadanie zmienić zachodnią stronę ul. Marszałkowskiej. Wybuduje drogę dla rowerów, którą od al. Solidarności do ul. Elektoralnej poprowadzi między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a następnie wzdłuż chodnika przy Marszałkowskiej – zapewniają miejscy urzędnicy. – Chodnik również musi zostać wyremontowany, aby piesi nie musieli nadal poruszać się po wyeksploatowanym asfalcie. Przestrzeń na szerszy chodnik zostanie uzyskana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Kierowcy będą zatrzymywać samochody na wyznaczonych miejscach postojowych, zamiast na trotuarze – dodają.
Uporządkowanie zostanie parkowanie na pl. Bankowym. W jego centralnej części powstanie pięćdziesiąt pięć miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Przestanie istnieć zatoka parkingowa na ul. Elektoralnej przy dawnym Hotelu Saskim. Przestrzeń ta, mieszcząca dotychczas trzy pojazdy, stanie się częścią chodnika. Przesunięte bliżej pl. Bankowego zostanie natomiast przejście dla pieszych przez ul. Elektoralną w rejonie ul. Przechodniej.
– Przy okazji poprawione zostanie parkowanie na pl. Żelaznej Bramy. Po stronie południowej kierowcy w całości zaparkują na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku. Przed przejściem dla pieszych przy wlocie ul. Przechodniej, po obu stronach jezdni, pojawi się 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu. Piesi wchodzący na pasy będą lepiej widoczni dla kierowców – mówią urzędnicy.
To jednak nie wszystko. Całość zmian dopełni zieleń. Na ul. Marszałkowskiej od pl. Bankowego do ul. Królewskiej pojawią się nowe drzewa i krzewy. Na powierzchni blisko dwóch tysięcy sześciuset metrów kwadratowych posadzonych zostanie: dwadzieścia dziewięć platanów klonolistnych, szesnaście miłorzębów japońskich i osiemnaście wiśni ptasich, a także kilkadziesiąt tysięcy krzewów, pnączy i bylin.
Co o pomyśle zmian na ul. Marszałkowskiej myślą mieszkańcy stolicy? – Pomysł z modernizacją tego odcinka nie jest zły. W Warszawie dotychczas prowadzonych jest wiele remontów, a ta część miasta jest trochę zapomniana. A szkoda, bo to przecież okolice bardzo ważnych i chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów miejsc. Dobrze, że pojawi się w tym miejscu więcej zieleni, zostaną uporządkowane przejścia dla pieszych. Nie jestem przekonana tylko co do zwężania jezdni. Wydaje mi się, że nie wszędzie węższa ulica to plus dla wszystkich – mówi Lidia Krakowiak.
Na zwężenie jezdni zwraca uwagę również Karol Przewoźny. – Jeżdżę tędy codziennie do pracy. Jak mogę to komunikacją miejską, jak muszę to samochodem. To wynika ze specyfiki mojego zawodu. Porządkowanie i otwarcie centrum dla mieszkańców jest bardzo fajną sprawą, którą śledzę od początku, kiedy padały propozycje wprowadzania wszystkich zmian. Jednak inwestycje nie powinny polegać na wprowadzaniu wszędzie dróg rowerowych kosztem kierowców aut. Wiem, że jest lobby aktywistów miejskich, którzy dla pomysłów związanych z jednośladami, robią dużo zamieszania, ale wierzę, że można połączyć pomysły wszystkich użytkowników i zrobić coś dobrego.
Po wyłonieniu wykonawcy przebudowywany fragment ul. Marszałkowskiej ma zostać oddany do użytku po ośmiu miesiącach od daty podpisania umowy.
Marcin Kalicki
fot zdm