mobile
REKLAMA

Martwe ptaki w stolicy

Od jakiegoś czasu mieszkańcy Warszawy znajdują w ich otoczeniu martwe lub chore ptaki. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków apeluje, by nie wpadać w panikę. W razie znalezienia zwierzęcia warto zawiadomić Powiatowy Inspektorat Weterynarii lub Ptasi Azyl Warszawskiego ZOO.

Maja Jaubin
Martwe ptaki w stolicy

Na wielu forach internetowych pojawiają się wpisy mieszkańców Warszawy wraz ze zdjęciami dotyczące chorych lub martwych ptaków. Wrony siwe, kawki można powiedzieć, że masowo padają m.in. na Żoliborzu,Bielanach, Saskiej Kępie czy Mokotowie.

Rzeczniczka prasowa OTOP-u Monika Klimowicz-Kominowska wyjaśniła nam, jaki jest obecny stan tej sytuacji. – Chodzi przede wszystkim o ptaki krukowate, w tym przypadku wrony siwe oraz kawki. Nie wiemy jeszcze, co tym ptakom dolega. Po badaniach próbek w laboratorium wykluczyliśmy już czynniki wirusowe jak ptasią grypę, rzekomy pomór drobiu oraz Chorobę Zachodniego Nilu. Zostały również zlecone badania toksykologiczne, by sprawdzić obecność pestycydów i trucizny na szczury, jednak czekamy jeszcze na ich wyniki.

Pierwsze zgłoszenia dotyczące martwych i chorych ptaków pochodziły pochodziły z Bielan. 

Zaobserwowaliśmy, że fala przypadków przemieszczała się z północy na południe Warszawy. W tej chwili mamy już zgłoszenia z wszystkich dzielnic. Szacujemy, że znaleziono ponad 100 chorych lub martwych ptaków. Liczba może się różnić, ponieważ Ptasi Azyl, do którego trafiają żywe ptaki, nie udziela takich informacji. Powiatowy Inspektorat Weterynarii również dostaje zgłoszenia, więc trudno określić dokładną liczbę chorych ptaków – podkreśla Monika Klimowicz-Kominowska.

OTOP wskazuje, co robić gdy znajdziemy chorego bądź martwego ptaka.

Co zrobić, gdy znajdę jeszcze żyjącą wronę?

W Warszawie działa EkoPatrol Straży Miejskiej — zawiadom EkoPatrol (nr tel. 986). Możesz też, zachowując środki ostrożności, przewieźć ptaka samodzielnie do Ptasiego Azylu przy Warszawskim ZOO. Ptaki przyjmowane są jedynie przy bramie — wejściu do ZOO od strony Mostu Gdańskiego. Jednocześnie poinformuj o sytuacji Wydział Ochrony Środowiska właściwy dla dzielnicy, w jakiej przebywał ptak, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Warszawie: poczta@wawa.piw.gov.pl oraz Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy.

Co zrobić, gdy znajdę martwe ptaki krukowate?

Poinformuj o sytuacji Wydział Ochrony Środowiska właściwy dla dzielnicy, w jakiej przebywał ptak, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Warszawie: poczta@wawa.piw.gov.pl oraz Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Dołącz zdjęcia i dokładne lokalizacje stwierdzeń. Jeśli masz podejrzenia, że ktoś może truć ptaki — powiadom również Policję.

 

Źródło; OTOP

fot. FB OTOP

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda