Metody walki z depresją - z czego może skorzystać osoba chora?
Nigdy nie pozwólmy sobie wmówić, że depresja tak naprawdę nie jest chorobą i musimy tylko “wziąć się w garść”. Ludzie w dalszym ciągu nie potrafią spojrzeć na ten problem tak, jak powinni – depresja to choroba psychiczna i jeżeli nie będzie leczona to może zakończyć się śmiercią pacjenta. Mnóstwo ludzi próbuje doradzać swoim bliskim lub znajomym - polecają im aktywność fizyczną, znalezienie pasji, wyjście na zakupy. O ile intencje mogą być tutaj dobre – takie rozwiązania się nie sprawdzą.
Osoba chorująca na depresję potrzebuje pomocy - zarówno od psychologa, jak i często także od psychiatry. Na pewno przydatne jest też dla niej odpowiednie wsparcie ze strony najbliższych - brak niepotrzebnej krytyki, zrozumienie, akceptacja. To wszystko dopiero sprawia, że chory zaczyna chcieć walczyć z depresją - a na pewno nie jest to łatwe, bo choroba ta odbiera nam często chęci nawet do wychodzenia z łóżka. Musisz jednak próbować do skutku - pamiętaj, że tak wiele osób obecnie żyje z depresją i odpowiednia opieka medyczna umożliwia im normalne funkcjonowanie. To jest możliwe.
Terapia czy leczenie farmakologiczne?
Rozmowy z psychologiem są o tyle potrzebne, że jesteśmy w stanie w ten sposób poradzić sobie ze swoimi traumami i zrozumieć niektóre zachowania. Depresja często wynika właśnie z tego, że stres nas przytłacza - wyłączamy się wtedy z codziennego życia i nie chcemy już do niego wracać. Nie mamy motywacji do niczego. W tych lżejszych przypadkach depresji psychoterapia może okazać się wystarczająca, aby chory powrócił do zdrowia. Zwykle jednak trwa to długi czas i wymaga zaangażowania ze strony chorego – a także pracy we własnym zakresie.
Psychiatra zajmuje się tymi cięższymi przypadkami depresji – tutaj nie można wyleczyć problemu bez stosowania farmakologii. Ten lekarz często współpracuje z psychologiem, więc osoba chora otrzymuje połączenie obu form leczenia. Nie musisz obawiać się korzystania z leków - trochę czasu zwykle zajmuje dobranie odpowiedniego środka, ale skuteczność farmakologii jest bardzo wysoka.
Ketamina
Zdarzają się jednak przypadki takich osób, które w ogóle nie reagują na leczenie farmakologiczne – nic im nie pomaga. To wyjątkowo trudna i niebezpieczna sytuacja, bo chory wymaga przecież pomocy – nie można pozostawić go z myślami samobójczymi lub w stanie bardzo głębokiej depresji. W takiej sytuacji przydaje się ketamina – lek ten wykorzystywano głównie w anestezjologii, ale zauważono również jego natychmiastowe działanie w walce ze stanami depresyjnymi. Jeżeli interesuje Cię ketamina Warszawa posiada placówki, które oferują taki rodzaj leczenia. Sprawdź centrum terapii ketaminowej KetamineClinic.
Fot. Pixabay