Miasto wycofało się z umowy dzierżawy. Jaki los czeka żoliborską Prochownię?
Pomimo zapewnień stołecznego ratusza sprzed kilku miesięcy, Prochownia Żoliborz nie wróci już do Parku Żeromskiego. Władze miasta wycofały się ze wstępnego porozumienia. Park trafi pod opiekę dzielnicy, a budynek ma zostać wykorzystany przez Żoliborski Dom Kultury
Dawniej kultowa kawiarnia prowadzona w zabytkowej przestrzeni żoliborskiego fortu przez Mariannę Zjawińską dziś świeci pustkami. Jej umowa została zakończona w styczniu 2022 roku, a konkurs wygrała inna fima. Przejęcie Prochowni Żoliborz już na etapie postępowania konkursowego jak i zwycięskiej oferty, wywołały kontrowersję. Wygrana firma, jak przyznała Magdalena Młochowska, koordynaorka ds. zieleni w ratuszu, dopuściła się przekłamania w referencjach. Mimo to nie dało to w jej ocenie podstaw do unieważnienia podpisanej umowy. Nieskuteczne też okazały się protesty niezadowolonych z obrotu spraw żoliborzan.
Jednakże w grudniu ubiegłego roku umowę ze spółką Dapius rozwiązano, a po przejęciu od Zarządu Zieleni przez Zarząd Mienia pieczy nad nieruchomością, postanowiono dojść do porozumienia z dawną najemczynią. Zaoferowano jej dzierżawę na trzy lata w trybie bezprzetargowym. Wznowienie działalności Prochowni planowano jeszcze w sezonie letnim.
Miasto wycofało się z umowy, za decyzję mają być odpowiedzialni radni
Z początkiem lipca jednak władze miasta postanowiły zrezygnować z dotychczasowych ustaleń, w związku z czym do dzierżawy lokalu z Marianną Zjawińską nie dojdzie.
- Zlecone przez prezydenta i znajdujące się na finiszu przywracanie Prochowni w formule dobrze znanej mieszkańcom zostało zablokowane wystąpieniami radnych miasta oraz dzielnicy - informuje Ratusz.
Ogłoszono, że zarówno Prochownia jak i sam park przejdą pod kontrolę dzielnicy, a przedtem wspomniany lokal zostanie przekazany Żoliborskiemu Domowi Kultury.
Jak ocenił radny Kacper Pietrusiński, cytowany przez TVN Warszawa - Instytucja publiczna to podmiot, który – w odróżnieniu od biznesu – nie kieruje się chęcią osiągnięcia zysku. Na pierwszym miejscu stawia misję społeczną. Z tego powodu wniosek Żoliborskiego Domu Kultury ma pierwszeństwo przed wnioskami podmiotów prywatnych. Popierane przez nas rozwiązanie zagwarantuje mieszkańcom dostęp do ciągłej oferty kulturalnej na wysokim poziomie i będzie szansą dla Domu Kultury na dalszy rozwój.
fot.UMW