Międzynarodowe zawirowanie na scenie
Już niedługo rusza XX edycja międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. Jest to jeden z najstarszych i cieszących się uznaniem festiwali tanecznych w Warszawie. Widzowie będą mogli podziwiać przedstawienia zespołów nie tylko z Polski, ale także z Portugalii, Włoch, Belgii, Japonii oraz Korei Południowej. Będą to zarówno zespoły znane na całym świecie, jak i te, które dopiero zaczynają swoją drogę do międzynarodowej sławy. O tegorocznej edycji festiwalu rozmawialiśmy z Włodzimierzem Kaczkowskim – dyrektorem Festiwalu Tańca Zawirowania
Festiwal Tańca Zawirowania w tym roku odbędzie się po raz dwudziesty. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Otwartość”.
- Celem Festiwalu Zawirowania jest po pierwsze otwarcie się na inne kultury oraz ich sposoby tańca. Drugim ważnym elementem jest zapewnienie Polskim tancerzom kontaktu z międzynarodową czołówką wśród tancerzy oraz z zespołami, które są otwarte na współpracę. Wreszcie, wyjście naprzeciwko publiczności. Wiele osób przychodzi na festiwal, aby zobaczyć występy konkretnych grup, które na co dzień jest ciężko namierzyć – mówi nam dyrektor Festiwalu Tańca Zawirowania, Włodzimierz Kaczkowski.
Organizatorzy z okazji jubileuszu XX - lecia chcą przypomnieć wartości, które stały u podstaw festiwalu i zaprezentować różne zespoły, o różnych stylach tańca, o różnym doświadczeniu i różnych korzeniach. Jak na przestrzeni 20 lat zmieniał się festiwal?
- Początki festiwalu w 2004 r. były znacznie skromniejsze. Do współpracy angażowaliśmy wtedy zespoły z Polski Słowacji, Czech i Węgier. W kolejnych latach dołączały do Festiwalu grupy z kolejnych krajów, najpierw zza zachodniej granicy, aż w końcu przekroczyliśmy granicę kontynentu. I tak na festiwalu pojawiły się zespoły ze Stanów, Azji, a nawet Afryki. W obecnej, 20 edycji sięgnęliśmy do zespołów, z którymi współpracowaliśmy już wcześniej. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak rozwinęły się w ciągu ostatnich lat – mówi w rozmowie z nami dyrektor Festiwalu Włodzimierz Kaczkowski.
Do Warszawy na kolejne edycje Festiwalu przyjeżdżały zarówno uznane zespoły taneczne jak i mniejsze grupy z Europy i z całego świata. Do tej pory wśród najważniejszych gwiazd w Warszawie wystąpiły m.in. zespoły: Cullberg Ballet, Kibbutz Contemporary Dance Company, Norrdans, LeeSaar, Zapalla Dance Company, Granhoj Dans, Tchekpo Dance Company, China New Wave, Didier Theron Company.
Kto będzie gwiazdą tegorocznej, jubileuszowej edycji?
– Nasz festiwal jest miejscem współpracy, wymiany, oraz spotkań międzynarodowych. Co roku staramy się, by zagościła u nas gwiazda z międzynarodowej sceny tańca. W tym roku taką gwiazdą będzie zespół z Sycylii Compagnia Zappalà Danza. Zaprezentują oni niecodzienną wersję Romea i Julii, w której Julia jeździ na rowerku, a Romeo chodzi w masce do nurkowania – zachęca dyrektor. - To przedstawienie otworzy Festiwal.
Co roku festiwalowi towarzyszy blok warsztatów, prowadzonych przez zaproszonych gości. – Warsztaty będą odbywać się w ciągu 6 dni podczas trwania festiwalu. Prowadzić je będą m.in. członkowie zespołu Zappalà, Michał Przybyła, Marta Kosieracka oraz Ilona Gumowska.
Festiwal będzie odbywać się w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, pod adresem al. Jerozolimskie 181. Na warsztaty organizatorzy zapraszają gości na ul. Wspólną 61, czyli do miejsca warsztatowego Centrum Tańca Zawirowania. Festiwal odbędzie się w dniach 17 – 27 czerwca.
fot. mat.pras.