Miejsca pamięci wymagają działania systemowego
Żyjemy w zawrotnie „szybkich” czasach, otoczeni nowinkami technicznymi, w świecie medialnego szumu, wszechobecnych social mediów, pogoni za sukcesem … Warto chyba czasami zwolnić, zastanowić się nad swoją tożsamością, tożsamością kraju, miasta. Dbałość o miejsca pamięci jest świadectwem naszego stosunku do historii. To niby truizm, ale warto o tym pamiętać.
Miejsca pamięci narodowej to zgodnie z zapisami w Ustawie o miejscach pamięci narodowej: groby lub cmentarze wojenne, nieruchomości lub obiekty budowlane albo ich pozostałości, upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności pomniki, krzyże przydrożne, kapliczki, kopce oraz inne obiekty lub przedmioty związane z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa Narodu i Państwa Polskiego, w szczególności tablice pamiątkowe. Definicja miejsc pamięci narodowej jest bardzo szeroka.
Dbałość o miejsca pamięci narodowej, troska o dziedzictwo kulturowe, pielęgnowanie tradycji i wiedzy o krwawych kartach historii naszego narodu, to cele, które przyświecają władzom dzielnicy Ochota.
Na ternie dzielnicy Ochota jest 106 miejsc pamięci. Są one związane zarówno z wydarzeniami historycznymi, poświęcone bohaterom, osobom zasłużonym , jak i samym wydarzeniom. Tymi miejscami należy się opiekować, dbać o nie.
W urzędzie dzielnicy Ochota odbyło się spotkanie poświęcone tym kwestiom. Ustalono, że przed najważniejszymi datami związanymi z miejscami pamięci na Ochocie, przykładowo 3 maja, 1 sierpnia, 11 listopada będą przeprowadzane dokładne prace porządkowe w ich okolicy. Służby dzielnicowe będą stale monitorować stan miejsc pamięci narodowej, sygnalizować akty wandalizmu, zaśmiecanie i przeciwdziałać tym zjawiskom.
Jak już wspomniano wyżej miejsc pamięci narodowej na Ochocie jest ponad sto. Nie jest łatwo wszystkiego dopilnować, zwłaszcza że znajdują się one w różnych częściach dzielnicy.
I dlatego, dodatkowo, każde miejsce pamięci narodowej będzie mieć opiekuna w postaci placówki oświatowej. Dla dzieci i młodzieży opieka nad miejscami pamięci będzie mieć, oczywiście, dodatkowo walor edukacyjny.
- To przecież znakomita lekcja historii. Placówki oświatowe będą otrzymywać od urzędu dzielnicy specjalne Akty Patronackie związane z opieką nad konkretnymi miejscami. Od stycznia akcja opieki nad miejscami pamięci narodowej przez placówki oświatowe ma ruszyć „pełną parą”. - powiedziała nam pani Burmistrz Dorota Stegienka
Mamy nadzieję, że listę placówek, które będą opiekować się konkretnymi miejscami opublikujemy na początku przyszłego roku.
Fot. UD Ochota