mobile
REKLAMA

Miejsca pamięci wymagają działania systemowego

Żyjemy w zawrotnie „szybkich” czasach, otoczeni nowinkami technicznymi, w świecie medialnego szumu, wszechobecnych social mediów, pogoni za sukcesem … Warto chyba czasami zwolnić, zastanowić się nad swoją tożsamością, tożsamością kraju, miasta. Dbałość o miejsca pamięci jest świadectwem naszego stosunku do historii. To niby truizm, ale warto o tym pamiętać.

Informacja prasowa
Miejsca pamięci wymagają działania systemowego

Miejsca pamięci narodowej to zgodnie z zapisami w Ustawie o miejscach pamięci narodowej: groby lub cmentarze wojenne, nieruchomości lub obiekty budowlane albo ich pozostałości, upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności pomniki, krzyże przydrożne, kapliczki, kopce oraz inne obiekty lub przedmioty związane z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa Narodu i Państwa Polskiego, w szczególności tablice pamiątkowe. Definicja miejsc pamięci narodowej jest bardzo szeroka.

Dbałość o miejsca pamięci narodowej, troska o dziedzictwo kulturowe, pielęgnowanie tradycji i wiedzy o krwawych kartach historii naszego narodu, to cele, które przyświecają władzom dzielnicy Ochota.

Na ternie dzielnicy Ochota jest 106 miejsc pamięci. Są one związane zarówno z  wydarzeniami historycznymi, poświęcone  bohaterom, osobom zasłużonym , jak i samym wydarzeniom.  Tymi miejscami należy się opiekować, dbać o nie.

W urzędzie dzielnicy Ochota odbyło się spotkanie poświęcone tym kwestiom. Ustalono, że przed najważniejszymi datami związanymi z miejscami pamięci na Ochocie, przykładowo 3 maja, 1 sierpnia, 11 listopada będą przeprowadzane dokładne prace porządkowe w ich okolicy. Służby dzielnicowe będą stale monitorować stan miejsc pamięci narodowej, sygnalizować akty wandalizmu, zaśmiecanie i przeciwdziałać tym zjawiskom.

Jak już wspomniano wyżej miejsc pamięci narodowej na Ochocie jest ponad sto. Nie jest łatwo wszystkiego dopilnować, zwłaszcza że znajdują się one w różnych częściach dzielnicy.

I dlatego, dodatkowo, każde miejsce pamięci narodowej będzie mieć opiekuna w postaci placówki oświatowej. Dla dzieci i młodzieży opieka nad miejscami pamięci będzie mieć, oczywiście, dodatkowo walor edukacyjny.

- To przecież znakomita lekcja historii. Placówki oświatowe będą otrzymywać od urzędu dzielnicy specjalne Akty Patronackie związane z opieką nad konkretnymi miejscami. Od stycznia akcja opieki nad miejscami pamięci narodowej przez placówki oświatowe ma ruszyć „pełną parą”. - powiedziała nam pani Burmistrz Dorota Stegienka

Mamy nadzieję, że listę placówek, które będą opiekować się konkretnymi miejscami opublikujemy na początku przyszłego roku.

Fot. UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda