mobile
REKLAMA

Miesiąc Niepodległości w Warszawie. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji.

Muzeum Niepodległości przygotowało na listopad wiele ciekawych wydarzeń, wśród nich wspólne koncertowanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, rekonstrukcję historyczną wybuchu Powstania listopadowego, prezentację unikatowych obrazów w Galerii Jednego Obiektu oraz otwarcie wystawy o rakietnikach Królestwa Polskiego. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

informacja prasowa
Miesiąc Niepodległości w Warszawie. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji.

Fangor

W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej od 9 listopada można oglądać obraz „Guernica” Wojciecha Fangora. Dzieło o niezwykłej historii powróciło niedawno z konserwacji
i wypożyczenia. Jest jednym z największych, pod względem wymiarów, dzieł artysty. To kopia słynnego obrazu Pabla Picassa „Guernica”, którą w 1955 roku Wojciech Fangor namalował na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie. Kopia jest wprawdzie nieco mniejsza niż oryginał Picassa, ale i tak imponuje wymiarami (205 x 450 cm).

Katyń i rakietnicy Królestwa Polskiego

10 listopada o godz. 11.00, w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w ramach Galerii Jednego Obiektu zostanie zaprezentowany obraz pt. „Kompozycja symboliczna Katyń” autorstwa Małgorzaty Łady-Maciągowej. Muzeum Regionalne w Siedlcach posiada największą w Polsce kolekcję malarki, która liczy ok. 630 prac. Ostatnie dzieło artystki, które powstało w 1967 roku, jest jak dotąd najwcześniejszym znanym obiektem sztuki odnoszącym się do zbrodni katyńskiej. Obraz ten jest jednak przede wszystkim wyrazem osobistych przeżyć malarki związanych ze stratą męża Adama Maciąga i ich jedynego syna Adama, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Prezentacja obrazu zostanie połączona z wykładem na temat życia
i twórczości Małgorzaty Łady-Maciągowej wygłoszonym przez dr Agnieszkę Pasztor, kustosz Zbiorów Sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Tego samego dnia o godz. 14.00 w Galerii Brama Bielańska Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zaplanowano otwarcie wystawy pt. „Oto dni krwi i chwały. Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego” wypożyczonej z Państwowego Muzeum Archeologicznego. Wystawa prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego wykorzystywanego do działań zbrojnych w pierwszej poł. XIX w. Ukazano na niej sylwetki najważniejszych postaci związanych z tą dziedziną artylerii, warsztat, w którym produkowano rakiety, rekonstrukcje dziewiętnastowiecznych pocisków. Przedstawiono również historię walk na Reducie Ordona, w trakcie bitwy o Warszawę 6 września 1831 r. Dzięki badaniom Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie można dziś odtworzyć przebieg tego starcia. Obiekty prezentowane na ekspozycji ukazują militaria i przedmioty osobiste poległych żołnierzy, a także sylwetkę bohatera tytułowej batalii, Konstantego Juliana Ordona.

Koncert w Dzień Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum rozpoczną się o godz. 11.00 uroczystym odśpiewaniem Hymnu Narodowego, przy akompaniamencie uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego. Następnie odbędzie się koncert muzyki klasycznej i patriotycznej zatytułowany „Mater Polonia”, poprzedzony prelekcją dr Beaty Michalec pt. „Ojcowie Niepodległości”.

Moda na patriotyzm

W listopadzie edukatorzy Muzeum Niepodległości i oddziałów zapraszają na: „Rodzinną niedzielę” – warsztaty edukacyjne pod hasłem „Moda na patriotyzm. Historia zapisana w kotylionach”, weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem oraz lekcję muzealną poświęconą ucieczkom z Pawiaka. Obowiązują zapisy i bilet wstępu do Muzeum.

29 listopada na terenie Muzeum X Pawilonu odbędzie się rekonstrukcja wybuchu Powstania listopadowego, zainscenizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Artylerii Dawnej Arsenał.

 

Szczegółowy program Muzeum Niepodległości na listopad jest dostępny na stronie internetowej www.muzeum-niepodleglosci.pl

fot. Muzeum Niepodległości 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda