mobile
REKLAMA

Mieszkańcy zmieniają swoje dzielnice

Nowe rondo, stół do teqball, multisensoryczny plac zabaw, zajęcia fitness czy koncerty musicalowe to tylko niewielka część z 1747 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jakie jeszcze pomysły mają warszawiacy?

Marcin Kalicki
Mieszkańcy zmieniają swoje dzielnice

Przedstawiamy subiektywny przegląd projektów, które mogą zostać zrealizowane w 2024 roku.

Ochota

Na Ochocie zgłoszono sześćdziesiąt sześć pomysłów mających ulepszyć życie mieszkańców. Wśród nich znalazł się projekt „MusicaLove wieczory”. Autor pomysłu – Krzysztof Wojciechowski – zapewnia, że w ramach przedsięwzięcia odbyłyby się koncerty w parku bądź parkach i składałyby się z czterech bloków tematycznych: musicalowy świat Andrew Lloyda Webbera; od paryskich barykad po wojnę w Wietnamie; musicalowe podróże od XIX wiecznej Anglii po współczesną Grecję oraz musicalowy świat Disneya. Proponowane przez pomysłodawcę lokalizacje to Park Szczęśliwicki, Park Pole Mokotowskie lub Park Pięciu Sióstr. Jeśli mieszkańcy poprą ten projekt to będziemy mieli okazję usłyszeć m.in. utwory z: „Upiora w operze”, „Skrzypka na dachu”, „Króla Lwa”, „Pięknej i Bestii” czy „Aladyna”. Koszt pomysłu to 45 000 złotych.

Sylwia Fabiszewska proponuję realizację projektu „SLAM Spotkania Ludzi Amatorów Mowy”. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? – SLAM - jest to skrzyżowanie poezji i performance'u stawiające na pierwszym miejscu kontakt poety z ludźmi, którzy mogą wysłuchać jego wierszy. Słowo to określa również imprezę, podczas której artyści przedstawiają swoje teksty, a publiczność ocenia na bieżąco zarówno treść wierszy jaki i umiejętności aktorskie poety i wyłania najlepszego autora wieczoru. Każdy poeta dostaje mikrofon na 3 minuty i to jest jego czas na przedstawienie publiczności swojej twórczości. Przewidziane jest 10 sekund " czasu hamowania", podczas których uczestnik musi zakończyć swój występ. Nie można używać rekwizytów, kostiumów i instrumentów muzycznych – przekonuje w opisie projektu autorka. Organizacja takiego wydarzenia to 9 400 złotych.

Łukasz Gawryś chce natomiast, aby na skrzyżowaniu ulic Drawskiej i Śmigłowcowej wybudowano rondo. – W tym miejscu istnieje skrzyżowanie równorzędne, które nie spełnia swojej roli ze względu na duży ruch samochodowy. Kierowcy nagminnie blokują się na tym skrzyżowaniu, a sytuację pogarsza jeszcze słaba widoczność. Wprowadzenie tam ronda ułatwiłoby wszystkim poruszanie się w tym miejscu oraz poprawiłoby bezpieczeństwo – przekonuje w uzasadnieniu projektu. Koszt – 150 000 złotych.

Ursus

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Ursusie zgłoszono siedemdziesiąt siedem pomysłów. W 2024 roku dzięki nim na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji może stanąć stół do teqball przystosowany do warunków zewnętrznych. – Teqball to cieszący się coraz większą popularnością sport z pogranicza tenisa stołowego i piłki nożnej. Sport, który może uprawiać każdy bez względu na wiek i umiejętności. Stół do teqball zostanie ustawiony na terenie OSiR Ursus. Będzie ogólnodostępny dla mieszkańców, bez konieczności rezerwacji. Na terenie potrzebnym na boisko zostanie wymieniona nawierzchnia na miękką, poliuretanową. W obrębie boiska zostanie ustawiona tablica z podstawowymi zasadami gry w teqball - zaznacza projektodawczyni Monika Boczewska. Koszt pomysłu to 90 000 złotych. 

Katarzyna Osowiecka proponuje mieszkańcom organizację bezpłatnych zajęć fitness, które prowadzone mogą być np. w Domu Kultury Kolorowa przy ul. Sosnkowskiego 16 czy muszli koncertowej w Parku Czechowickim. Koszt ogólnodostępnych treningów to 37 000 złotych.

Włochy

Mieszkaniec Włoch proponuje postawienie 3-4 stojaków rowerowych przy ul. Astronautów. – Okoliczni mieszkańcy z racji braku miejsca do przypięcia rowerów przypinają je do okolicznych drzew lub balustrady schodów na rogu ul. Astronautów i ul. Drzewieckiego. Kilka stojaków ograniczyło by przypinanie ich do drzew, a zatem zmniejszyłoby ryzyko uszkodzenia zieleni poprzez ewentualne uszkodzenia drzew oraz chodzenie po trawniku. A także ryzyko uszkodzenia świeżo wyremontowanej elewacji czy balustrady – przekonuje pomysłodawca. Koszt? 7 500 złotych.

Na terenie Zespołu Szkół nr 17 im. Zawiszaków Proporca „Victoria” może powstać multisensoryczny plac zabaw do eksperymentowania, ale i rozwijania zmysłów dzieci i młodzieży w interaktywny sposób. Jego powstanie wraz z wyposażeniem to koszt 120 000 złotych.

 

Marcin Kalicki

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda