Mikołajki aktywnego warszawiaka
Ponad 1200 uczennic i uczniów klas III uczestniczyło w środę w sportowych mikołajkach na warszawskiej AWF. To finał programu Aktywność Młodego Warszawiaka.
Trzecioklasiści aż rwali się do aktywności. Można było skorzystać z pneumatycznej ścieżki zdrowia, bramy radarowej, blazepod – urządzenia mierzącego czas reakcji, piłkarzyków XXL, koszykówki 3x3, boiska pompowanego, 3x3 piłki ręcznej. Można było też mierzyć się w skoku na odległość albo w zwisie na drążku na czas. Atrakcją specjalną były wyścigi na ergometrach wioślarskich pod okiem Agnieszki Kobus-Zawojskiej, wicemistrzyni olimpijskiej z czwórki z Tokio oraz zdobywczyni brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2022).
Uczestnicy środowego wydarzenia otrzymali pamiątkowe koszulki „Aktywny Młody Warszawiak" oraz medale. A szkoły – sprzęt sportowy.
- Podczas Mikołajek Aktywnego Warszawiaka radość dzieci cieszących i bawiących się sportem, aktywnością to największy prezent i ukoronowanie pracy na rzecz sportu dzieci i młodzieży. Mikołajkowe spotkanie było finałem – i muszę przyznać, że bardzo widowiskowym – całorocznego programu aktywizacji młodych ludzi oraz ich rodzin. Taka mrówcza praca ma wielki sens, dzięki niej wychowamy zdrowsze, bardziej aktywne i bardziej świadome pokolenia – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Mikołajkowa impreza była finałem całorocznego programu Aktywność Młodego Warszawiaka. Realizowało go Polskie Towarzystwo Naukowe Adaptowanej Aktywności Fizycznej, a finansował stołeczny Ratusz. Wzięło w nim udział 6 tys. trzecioklasistów z ponad 100 warszawskich szkół podstawowych.
W ramach projektu nauczyciele akademiccy oraz studenci AWF Warszawa prowadzili spotkania studyjne w szkołach, warsztaty online oraz zajęcia plenerowe dla uczniów klas III. Za cel postawili sobie, by zajęcia były nowoczesne i atrakcyjne dla dziecka oraz by stanowiły uzupełnienie realizowanych w szkołach pomiarów rozwoju i sprawności fizycznej.
Przedstawiali też dzieciom zasady prawidłowego żywienia oraz starali się integrować rodziny i środowisko szkolne w tworzeniu przyjaznych warunków do podejmowania wszelkich form aktywności fizycznej oraz promocji zdrowego stylu życia.
Przez cały rok odbywały się też webinary dla nauczycieli i rodziców ze szkół uczestniczących w programie. Mówiono o profilaktyce wad postawy, zasadach zdrowego żywienia, zwalczaniu skutków nadwagi i otyłości wśród dzieci. Odbywały się też warsztaty psychologiczno-pedagogiczne dla rodziców i nauczycieli w zakresie zdrowia psychicznego dzieci, radzenia sobie ze stresem oraz budowania relacji w grupie rówieśniczej.
fot. um warszawa