Możesz skorzystać z pomocy doradcy energetycznego
Jak wymienić kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła? Gdzie ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku? Jak skorzystać z odnawialnych źródeł energii w domu? To pytania, na które mogą odpowiedzieć doradcy energetyczni. Eksperci za darmo świadczą usługi dla mieszkańców stolicy.
Z pomocy doradców energetycznych może skorzystać każdy mieszkaniec Warszawy. Eksperci zachęcają do wymiany starego pieca na bardziej ekologiczne źródło ciepła oraz dzielą się fachową wiedzą z zakresu: doradztwa technicznego przy modernizacji źródeł ciepła, termomodernizacji budynków i stosowania odnawialnych źródeł energii. Warszawiacy mogą również dowiedzieć się od nich o możliwościach dofinansowania takich działań oraz uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację. Co istotne, konsultanci zachęcają nie tylko do składania dokumentów o miejskie dofinansowanie, ale również w ramach ogólnopolskich programów Czyste Powietrze i Stop Smog, w których bierze udział stolica. Informują też, w jaki sposób można połączyć te dotacje ze wsparciem finansowym Urzędu m.st. Warszawy.
Doradcy energetyczni doradzają mieszkańcom także w temacie prowadzenia gospodarstwa domowego w zrównoważony sposób. Podpowiadają, jak obniżyć koszty ogrzewania czy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wody. Pomogą przeanalizować rachunki za media i doradzą, gdzie szukać potencjalnych oszczędności. Wesprą również w uzyskaniu dofinansowania do rachunków.
Eksperci mogą pomóc mieszkańcom także w wypełnieniu deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Jak skontaktować się z doradcą energetycznym?
W Warszawie działają dwa stacjonarne punkty doradztwa energetycznego: na Białołęce i w Wawrze. Pierwszy z nich, zlokalizowany w budynku Urzędu Dzielnicy przy ul. Modlińskiej 197, czynny jest od środy do piątku. Punkt w Wawrze znajduje się w budynku Wawerskiego Ośrodka Wsparcia przy ul. Żegańskiej 2c i działa we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Raz w tygodniu doradcy energetyczni pełnią też dyżury w dzielnicach: Włochy, Rembertów, Ursynów, Targówek, Mokotów. Szczegółowy harmonogram dyżurów oraz godziny otwarcia obu stacjonarnych punktów doradztwa można znaleźć na stronie Warszawa19115.
Aby ułatwić mieszkańcom kontakt z doradcą energetycznym, w stolicy wprowadzono również wizyty lokalne w domach mieszkańców. Można się na nie umówić mailowo, pisząc na adres: czystepowietrze@um.warszawa.pl. Do tej pory odbyło się 600 takich konsultacji.
Jakie korzyści wiążą się z działalnością doradców energetycznych?
Działalność doradców energetycznych w stolicy jest jedną z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Eksperci przyczyniają się do zmniejszenia liczby kopciuchów w stolicy. Do tej pory, dzięki ich pomocy, złożono ponad 200 dodatkowych wniosków na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła przy wykorzystaniu miejskich dotacji. Doradcy pozyskali też ponad 190 wniosków do Programu Czyste Powietrze, który umożliwia nie tylko dofinansowanie wymiany źródeł ciepła, ale również docieplenia domów jednorodzinnych. Podobne wsparcie – z możliwością odzyskania 100 proc. poniesionych kosztów – kierowane jest do najuboższych mieszkańców z domów jednorodzinnych w ramach programu Stop Smog. Informacje o tym programie także można uzyskać u doradców energetycznych.
pixbay