mobile
REKLAMA

Muzeum Powstania Warszawskiego czeka rozbudowa

19 listopada w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP ogłoszono wyniki konkursu na rozbudowę i modernizację MPW. Pierwszą nagrodę, w wysokości 66 tys. zł brutto, oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji otrzymał projekt pracowni Nizio Design.

Informacja prasowa
Muzeum Powstania Warszawskiego czeka rozbudowa

- Symbolika Muzeum Powstania Warszawskiego i jego znaczenie dla Warszawy są bezdyskusyjne. Miejsce to jest niezwykle istotną częścią tkanki miejskiej, które na przestrzeni 15 lat było pierwszym ważnym punktem przyciągającym aktywność mieszkańców i turystów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy - Dokładnie 3 lata temu rozpoczęliśmy prace nad pomysłem, w jaki sposób objąć dyskusją całą ulicę Towarową. Jednym z wyników tych prac było właśnie skierowanie Muzeum w jej stronę. Dzisiejszy konkurs i prace, które wpłynęły odpowiadają na te potrzeby. Chcemy, aby Muzeum Powstania Warszawskiego było otwarte na ul. Towarową, która ma być miejscem reprezentacyjnym, budującym nową tożsamość tego dynamicznie rozwijającego się fragmentu Woli – dodaje.

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na rozbudowę i modernizację Muzeum Powstania Warszawskiego został ogłoszony 19 lipca br. Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji rozbudowy i modernizacji Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z zagospodarowaniem terenu. Wpłynęło 11 prac, które ocenił 12-osobowy sąd konkursowy.
W poniedziałek, 19 października, poznaliśmy zwycięzcę. Sąd konkursowy przyznał następujące nagrody:

• I nagroda (66 tys. zł) – Nizio Design International Mirosław Nizio
Zespół autorski:
- autor koncepcji: Mirosław Nizio
- zespół: Natalia Amrozińska, Bartłomiej Terlikowski, Mikołaj Cielniak, Łukasz Boniewski, Dariusz Polak, Piotr Antonów, Daria Dybciak, Krzysztof Kass

• II nagroda (44 tys. zł) - M.O.C. Architekci sp. z o.o. sp. k.
Zespół autorski: Błażej Janik, Ewa Janik, Krzysztof Kaczmarczyk, Małgorzata Karolak

• III nagroda (33 tys. zł) - tomcat.arch.design Tomasz Olszewski
Zespół autorski: Tomasz Olszewski, Leszek Żołnowski, Wojciech Koziarski, Kacper Czubek, Kinga Michaluk, Marcin Sadowski, Dorota Jasek, Michał Rogucki, Karol Gwiazdowski

Oraz dwa równorzędne wyróżnienia (po 16 tys. zł):
• eM4 Pracownia Architektury Brataniec Marcin Brataniec
Zespół autorski: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa, Marek Bystroń

• MXCF Architekci i Pracowania Krajobrazu
Zespół autorski: arch. Marcin Ferenc, arch. Marta Chrzanowska, arch. kraj. Marta Grzybowska-Dryja,
Współpraca autorska: Mateusz Zwolak

Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Zwycięstwo projektu pracowni Nizio Design - uzasadnienie Sądu konkursowego
- Praca ta w największym stopniu realizowała założone w konkursie cele projektowe, w tym przede wszystkim cel poprawienia funkcjonalności istniejącego muzeum poprzez zaprojektowanie nowej strefy wejściowej od strony ulicy Towarowej. Nowa strefa wejściowa została zaproponowana w pracy 011 w sposób poprawny funkcjonalnie i czytelny w kontekście kompozycji urbanistycznej. Autorzy pracy zaproponowali hall wejściowy dostępny z poziomu terenu, o odpowiedniej skali z obszerną strefę wejściową przed i za bramkami kontrolnymi. Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek, bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku. Zejście do kondygnacji podziemnej stanowiące łącznik z istniejącym budynkiem jest dostosowane do ilości gości muzealnych i nie powoduje zakłócenia drogi do budynku głównego.

Kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo – parkowym, pozwala na realizacją różnorodnych plenerowych wydarzeń edukacyjnych planowanych przez MPW.
Praca ta cechuje się spójnością kompozycyjną i skalą dostosowaną do otoczenia, a także wyrazem architektonicznym podporządkowanym obecnie istniejącej hierarchii przestrzennej i symbolicznej istniejącego zespołu muzealnego. Jest także formą otwartą na miasto poprzez umiejscowienie przeszklonego długiego holu wzdłuż ulicy Towarowej.

Założenia konkursu
Rozbudowa Muzeum obejmuje budynki strefy wejściowej, pozwalającej dostać się do zespołu muzealnego od strony ulicy Towarowej. Nowa forma zagospodarowania terenu powinna stworzyć miejsce, które – choć będzie wyraźnie powiązane ze strefą działalności Muzeum – musi zachować w pełni autonomiczny charakter. Nowa, ogólnodostępna przestrzeń publiczna poprzez użyte materiały i sposób aranżacji ma promować korzystanie z natury, realizować zasadę dostępności, zachować przyjazną – ludzką skalę przestrzeni, elementów małej architektury, użytych materiałów, wyrażać harmonię ze środowiskiem, itp. Oprócz wymienionych funkcji miejsce ma zapraszać do relaksu i korzystania z oferty kulturalnej poprzez wykorzystanie, np. zastanej zieleni lub proponując nowe nasadzenia i czerpiąc z naturalnych materiałów.

Zwycięska koncepcja będzie podstawą do opracowania pełnej dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację Inwestycji. Uczestnik konkursu, którego pracę Sąd Konkursowy uzna za najlepszą, zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, których przedmiotem będzie uszczegółowienie pracy konkursowej polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej.

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie sfinansowana m.in. przez m.st. Warszawę.

 

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda