mobile
REKLAMA

Na Bielanach mieszkańcy zgłosili najwięcej projektów ze wszystkich stołecznych dzielnic

Mural Kaliny Jędrusik, tężnia solankowa, słomiany miś czy ustawienie stołów do gry w szachy to tylko niewielka część z 1747 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jakie jeszcze pomysły mają warszawiacy?

Marcin Kalicki
Na Bielanach mieszkańcy zgłosili najwięcej projektów ze wszystkich stołecznych dzielnic

Przedstawiamy subiektywny przegląd projektów, które mogą zostać zrealizowane w 2024 roku.

Bemowo

„Miś jak z filmu” to zakładający stworzenie repliki słomianego misia z filmu w reżyserii Stanisława Barei o tym samym tytule, który postawiony by miał być w reprezentacyjnym miejscu dzielnicy np. na bemowskich Gliniankach Sznajdra. Koszt pomysłu to 15 000 złotych.

Jedna z mieszkanek dzielnicy zgłosiła projekt „Zielony punkt widokowy dla mieszkańców Bemowa, miejsce obserwacji samolotów”. – Na skraju Starego Boernerowa, przy ul. Klebeerga i ul. Kaliskiego znajduje się zaniedbana działka ze starymi blaszkami. Około pięć tysięcy metrów kwadratowych, będąca idealnym miejscem z potencjałem, które może służyć wszystkim mieszkańcom. Inspirowani historią użytkową tej przestrzeni chcemy odzyskać teren dla mieszkańców i nadać mu nowe znaczenie, stworzyć przestrzeń zachęcającą do spotkań i odpoczynku. Możliwość do spotkań miłośników lotnictwa, punkt spotterski na mapie Warszawy – zaznacza w uzasadnieniu autorka projektu. Aby mógł być one zrealizowany potrzebne jest 440 000 złotych. 

Bielany

Na Bielanach mieszkańcy zgłosili najwięcej projektów ze wszystkich stołecznych dzielnic – aż 130. Co chcieliby zmienić? 80 000 złotych to koszt projektu „Miejsca postojowe Kiss&Ride przy Szkole Podstawowej nr 352 na ul. Conrada”. Przedmiotem pomysłu jest budowa lub wyznaczenie czterech miejsc postojowych, po dwa z każdej strony jezdni. Pozwoli to rodzicom podwożącym swoje dzieci do szkoły na krótkie zatrzymanie pojazdu, a dzieciom na bezpieczne opuszczenie auta.

Na terenie placu zabaw pomiędzy ulicami Kochanowskiego i Broniewskiego w pobliżu przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 289 może powstać tężnia solankowa. Mieszkańcy osiedla Piaski nie musieliby wyjeżdżać w inne części miasta, aby skorzystać z tego uzdrowiskowego obiektu pomagającego w leczeniu górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, zapalenia zatok i wielu innych dolegliwości. Budowa tężni o wysokości 3 metry i szerokości 1,4 metra wraz z urządzeniem najbliższego terenu i postawieniem elementów małej architektury to koszt 360 000 złotych.  

Wola

Przy ul. Młynarskiej może powstać eko-skwer. Projekt zakłada powstanie naturalnego, kameralnego osiedlowego mini skweru. – Będzie to stymulująca i ekologiczna przestrzeń sprzyjająca integracji rodzin z sąsiedztwa, a także miejsce uwzględniające potrzeby rozwojowe najmłodszych. Z dala od ruchu ulicznego, na tyłach ul. Młynarskiej stanie wiklinowy szałas, drewniane pieńki i naturalny tor przeszkód będą zachęć do zdrowej aktywności – przekonuje autorka pomysłu. Teren ma być ogólnodostępny na mieszkańców przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Koszt? 126 000 złotych.

– Na Kole mieszka wiele starszych osób, które chętnie posłuchają i potańczą do muzyki z dawnych lat - a muzyka na żywo w otoczeniu zieleni byłaby wspaniałą propozycją także dla młodych. Jest wiele warszawskich kapel, które mogłyby poprowadzić taki projekt, nawet z nauką tańca. Potańcówki miałyby miejsce w Parku Moczydło, tam, gdzie odbywało się Wolskie Grillowanie, na zielonym placu w pobliżu ul. Deotymy. Odbywałyby się w okresie letnim w weekendowe popołudnia/wieczory. Na trawie byłby rozłożony parkiet, z miejscem dla kapeli i z przestrzenią do tańca. Projekt przewiduje 4 takie wieczorki w okresie czerwiec- lipiec-sierpień – to kolejna propozycja dla mieszkańców Woli. Organizacja wieczorków tanecznych na Moczydle to koszt 40 000 złotych.

Żoliborz

Ustawienia trzech stołów do gry w szachy w parku Kępa Potocka chce Tomasz Czerwiński. Autor projektu wskazuje, że mogłoby być to doskonałe miejsce dla lokalnych mieszkańców, ale i przyjezdnych gości do spędzenia wspólnie czasu przy grach i zabawach umysłowych. – Umiejscowienie w parku, pozwoliły by popularyzować również i ten rodzaj sportu i rozrywki oraz zachęcać osoby dotychczas grające tylko w zaciszu domowym, do spędzenia czasu na świeżym powietrzu – przekonuje projektodawca. Koszt pomysłu to 17 000 złotych.

Na ścianie bloku przy ul. Krasińskiego może powstać mural z wizerunkiem związanej z Żoliborzem piosenkarki i aktorki – Kaliny Jędrusik. – Kalina Jędrusik w latach 1972-1991 mieszkała przy ulicy Kochowskiego na Żoliborzu. W pobliżu jej domu działa kawiarnia, będąca też ważnym ośrodkiem kulturalnym nie tylko dzielnicy, ale też Warszawy, "Kalinowe Serce". Proponujemy, by mural umieść tuż obok willi artystki, na ścianie bloku przy ul. Krasińskiego 27. Choć od śmierci artystki minęło już ponad 30 lat, jej popularność nie słabnie. Wręcz przeciwnie, Jędrusik wciąż zdobywa nowych fanów. Umieszczenie muralu na elewacji bloku przy ulicy Krasińskiego będzie wspaniałym uczczeniem wybitnej mieszkanki – uważa Mariusz Szymczuk. Jeśli mieszkańcy poprą ten pomysł trzeba będzie przeznaczyć na jego realizację 120 000 złotych.

Do końca maja urzędnicy będą oceniali zgłoszone pomysły. Głosowanie nad projektami odbędzie się w dniach 15-30 czerwca, a wyniki i zwycięzców poznamy 13 lipca.

Marcin Kalicki

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda