mobile
REKLAMA

 Na Bielanach zaprezentowano nowe centrum wsparcia dla seniorów

Choć święta Bożego Narodzenia dopiero za kilka dni, seniorzy otrzymali swój wyjątkowy prezent już dziś w postaci „Bielańskiego Centrum Wsparcia Seniora". W placówce znajdującej się przy ul. W. Broniewskiego 56 czeka 80 miejsc dziennego pobytu zapewniając wielokierunkowe wsparcie w pokonywaniu codziennych trudności. Budowa i wyposażenie pochłonęły blisko 5 mln złotych.

informacja prasowa
 Na Bielanach zaprezentowano nowe centrum wsparcia dla seniorów

Z dwóch istniejących na Bielanach ośrodków wsparcia dziennie korzysta 70 osób, a kolejne 300 uczestniczy w zajęciach osiedlowych Klubów Seniora. Dodatkowo kilkaset osób, otrzymuje wsparcie w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania.

– Seniorów zainteresowanych aktywizacją i wsparciem w codziennym funkcjonowaniu stale przybywa, dlatego konieczne było utworzenie kolejnego miejsca dziennego pobytu. Miejsca, które sprawi, że nikt nie poczuje się samotny, ale również będzie miał możliwość przeżyć piękną i aktywną jesień życia – podkreśla Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

W 2018 roku zapadła decyzja o modernizacji dawnego pawilonu handlowo-usługowego przy ul. W. Broniewskiego 56 na pograniczu osiedli Słodowiec i Piaski. Inwestycją zajął się dzielnicowy Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Prace budowlane ruszyły w lipcu 2021 roku i po półtora roku mają swój finał.

Od rehabilitacji po zajęcia z brydża

Na ponad 560 mkw. znajdziemy m.in. salę do rehabilitacji, dwie sale klubowe, pokój odpoczynku, pracownię komputerową oraz jadalnię. Seniorzy zapisani do centrum będą mieli zapewnioną opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Następnie w godzinach 16-18 dwie sale klubowe będą ogólnodostępne dla wszystkich chętnych seniorów.

- W Polsce jest niewiele miejsc na tak wysokim poziomie. Przygotowania do uruchomienia trwały od kilku miesięcy. Przez ten czas wyposażaliśmy placówkę zgodnie z potrzebami seniorów oraz dobieraliśmy kadrę doświadczonych pracowników, w tym terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pielęgniarek, specjalisty żywienia oraz wolontariuszy – mówi Agnieszka Filipowicz, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. – Wierzymy więc, że nasze starania przekują się w sukces tego miejsca – dodaje.

Na miejscu seniorzy skorzystają z wielu zajęć. Planowane są m.in. lektoraty językowe, spotkania tematyczne, zajęcia informatyczne oraz zajęcia sekcji brydża, szachów i scrabble. W ośrodku będzie działała „Akademia Umysłu" i sala do rehabilitacji. Wyposażenie centrum umożliwia stosowanie różnych metod terapeutycznych (m.in. kinezyterapię, magnetoterapię) tak, aby seniorzy mogli jak najdłużej bez problemów funkcjonować w swoich środowiskach lokalnych.

W centrum nie zabraknie również wsparcia socjalnego, a także wyżywienia w formie śniadania i dwudaniowego obiadu. Ważnym elementem działalności będzie wolontariat międzypokoleniowy. – W ten sposób zamierzamy przeciwdziałać izolacji i marginalizacji osób starszych, zmierzających w kierunku włączenia społecznego – podkreśla dyrektor OPS Bielany.

Proseniorskie Bielany

Bielany zamieszkuje prawie 40 tysięcy osób w wieku powyżej 60 roku życia. – To duża grupa, którą od lat wspieramy i aktywizujemy. Zgromadziliśmy wokół nich grupę ludzi, stowarzyszenia i fundacje, które przy wsparciu dzielnicy zapewniają starszym mieszkańcom nie tylko pomoc, ale organizują również czas wolny – tłumaczy burmistrz Bielan.

Dzielnica Bielany cyklicznie organizuje m.in. akademię seniora, dni seniora, plebiscyt miejsce przyjazne seniorom, bale seniora, spotkania świąteczne, wycieczki i grupy wsparcia. Z powodzeniem kolejną kadencję funkcjonuje również Bielańska Rada Seniora, która swoich przedstawicieli ma w Warszawskiej Radzie Seniora.

W strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej funkcjonują dwa Ośrodki Wsparcia dla Seniora (przy ul. Wrzeciono 5a i przy al. Zjednoczenia 13) wraz z grupą wsparcia i świetlicą dla opiekunów i osób chorych na chorobę Alzheimera. Trzeci ośrodek przy ul. W. Broniewskiego 56 powstał w ramach programu „Senior+" organizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Budowa została sfinansowana ze środków własnych dzielnicy, a wyposażenie częściowo sfinansowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda