Na terenie dawnego Pałacu Brühla dochodzi do kolejnych odkryć
W trakcie drugiego już tygodnia wykopalisk znaleziono rzeźbę, której powojenna kopia stoi nieopodal dawnego Pałacu
Trwa już drugi tydzień prac archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Brühla, podczas którego archeolodzy nieustannie dokonują fascynujących odkryć związanych z bogatą, lecz burzliwą historią Warszawy. Wśród pierwszych znalezisk, które zostały zidentyfikowane, były m.in. łuski nabojów typu Mauser oraz większe obiekty, takie jak kamienne tablice, fragmenty kolumn czy elementy elewacji, które wydobywać z ziemi trzeba było za pomocą koparek.
Zdumiewająco podobna rzeźba
Ubiegły czwartek,13 lipca, okazał się być jednak dotychczasowym dniem największych odkryć dla archeologów pracujących na terenie dawnego Pałacu Brühla. W trakcie prac, ku zdumieniu badaczy, ich oczom ukazały się fragmenty rzeźby z napisem „chwała” na cokole. Co ciekawe, bliźniacza, powojenna kopia pomnika znajduje się nieopodal swojej ukrytej pod powierzchnią ziemi „siostry” i przyozdabia główną aleję Ogrodu Saskiego.
Jak napisała spółka Pałac Saski - Znaleziona dolna część rzeźby będzie teraz przedmiotem analizy, która pozwoli określić jej pochodzenie i rozstrzygnąć, czy jest to fragment rokokowego oryginału, czy XIX-wieczna lub też późniejsza rekonstrukcja.
fot. T. Tołłoczko/spółka Pałac Saski