mobile
REKLAMA

Na Ursynowie działa już Tężnia „Maciejka”

Ursynów ma swoją tężnię. 1 lipca 2020 roku po raz pierwszy popłynęła w niej solanka. Tężnia powstała w Parku im. Jana Pawła II w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. Był to zwycięski projekt, poparło go 2 245 osób. Ostateczny koszt jej budowy wyniósł 370 000,00 zł.  Wszystkich korzystających z tężni obowiązuje reżim sanitarny związany z COVID-19.

inf. prasowa
Na Ursynowie działa już Tężnia „Maciejka”

- Cieszę się bardzo, że pomimo trudności ze znalezieniem wykonawcy udało się w końcu uruchomić pierwszą na Ursynowie tężnię. Cieszę się tym bardziej, że był to pomysł mieszkańców. Nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, aby móc poczuć się na Ursynowie jak w prawdziwym uzdrowisku. Wystarczy przyjść na spacer do Parku im. Jana Pawła II - mówi Robert Kempa, Burmistrz Dzielnicy Ursynów.

Tężnia czynna jest codziennie w godz. 8.30-21.30. Zalecany jednorazowy seans w tężni powinien trwać do 45 min., przy czym należy zachować odległość minimum 1 metr od tarniny. Dzieci do ukończenia 10. roku życia mogą przebywać na terenie tężni wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich.

- Tężnia miała zostać uruchomiona już wiosną, ale plany pokrzyżowała nam pandemia COVID-19 oraz pogoda. Aby „puścić” solankę dobowa temperatura nie mogła spadać poniżej 10 stopni Celsjusza - tłumaczy Burmistrz Robert Kempa. - Proszę pamiętać, że zagrożenie epidemiczne nadal istnieje i musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie wolno też zapominać, że tężnie solankowe nie są dla każdego - dodaje.

Przeciwwskazaniem do korzystania z tężni są: stany zapalne, ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, nadczynność tarczycy, choroby niewydolności krążenia, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, choroby nowotworowe, zaawansowana astma oskrzelowa, po przebytej gruźlicy, nadwrażliwość na jod i brom oraz inne jony zawarte w solance.

Tężnia Solankowa „Maciejka” to konstrukcja drewniana o wymiarach 11 metrów długości, 1,3 metra szerokości, 3,65 metra wysokości, wypełniona gałązkami tarniny. Specjalna pompa podaje solankę o dużej zawartości jodu, która spływając z góry tworzy mgiełkę do inhalacji. Powietrze wokół tężni kiedy paruje solanka, zawiera minerały, które wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają one także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Zbiornik na solankę ma pojemność 7000 m³. Solanka pochodzi z Ciechocinka.

 

 

Źródło: UD Ursynów

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda