mobile

Na Woli powstanie mural upamiętniający wolną elekcję

Mural przypominający wolne elekcje I Rzeczypospolitej powstanie na ścianie SP nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Elekcyjnej 21/23. W pierwszej połowie roku ogłoszony zostanie konkurs na projekt malowidła dla uczniów pobliskich szkół, realizacja ma nastąpić w drugiej części roku.

inf. prasowa
Na Woli powstanie mural upamiętniający wolną elekcję

Przy ulicy Elekcyjnej powstanie mural przypominający rolę tego ciągu komunikacyjnego w historii związanej z wyborem nowego monarchy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Trwają przygotowania do ogłoszenia konkursu na projekt malowidła. Udział w nim mają wziąć uczniowie z okolicznych szkół, a sam mural ma powstać na ścianach SP 236 z Oddziałami Integracyjnymi przy Elekcyjnej 21/23. 

– Przede wszystkim chcemy zobaczyć, jak uczniowie postrzegają te wydarzenia historyczneNastępnie specjalnie wybrana komisja konkursowa wyłoni najciekawszą koncepcję – informuje burmistrz Strzałkowski. - Rozpoczęliśmy już rozmowy z pierwszymi jurorami - dodaje Strzałkowski. Realizacja projektu powinna nastąpić w drugiej połowie tego roku, po wcześniejszej termomodernizacji placówki.

W koncepcji mural ma przedstawiać szlachtę podążającą na pole elekcyjne z uwzględnieniem kontekstu historycznego i geograficznego. Pozwoli to także przybliżyć mieszkańcom znaczenie wyboru królów polskich podczas obrad sejmu – Pewna podwarszawska wieś od końca XVI wieku zapisała się na stałe jako miejsce, w której odbywały się wolne elekcje – mówi Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępczyni burmistrza. – Najczęściej to tutaj na Wolę, w trybie pospolitego ruszenia, zjeżdżała się polska szlachta, aby wybrać nowego monarchę. Wyboru dokonywano w okolicy dzisiejszego Młynowa – dodaje burmistrzyni. Na terenach wsi Wielka Wola odbyło się łącznie 10 z 12 elekcji. 

 

 

 

 

 

Źródło: UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda