Nadanie Mazowieckiemu Portowi Lotniczemu Warszawa-Modlin imienia Ignacego Jana Paderewskiego
Klub radnych Platformy Obywatelskiej w Sejmiku Mazowsza wyszedł z propozycją nadania Mazowieckiemu Portowi Lotniczemu Warszawa-Modlin imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Stanowisko w tej sprawie będzie rozpatrywane na najbliższej sesji Sejmiku Mazowieckiego.
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym kompozytorem i ambasadorem polskiej kultury w czasach, kiedy Rzeczpospolita Polska nie istniała na mapie Europy, ale także wielkim patriotą, politykiem i orędownikiem wolnej i niepodległej Polski. Najcenniejsza okazała się jego znajomość z prezydentem USA Thomasem Woodrowem Wilsonem. To dzięki Paderewskiemu polskie sprawy znalazły swoje odzwierciedlenie w programie pokojowym, zwanym „Czternaście punktów Wilsona”, przedstawionym 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Trzynasty punkt tego programu dotyczył utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polską.
Radni Platformy Obywatelskiej uważają, że niezaprzeczalny wkład Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz przypadające w tym roku 100-lecie tego wydarzenia, są sprzyjającą okolicznością, aby lotnisko w Modlinie otrzymało imię tego wybitnego Polaka.
- Prawo i Sprawiedliwość nie ma monopolu na oddawanie honoru naszym patriotom. Paderewski był nie tylko wybitnym muzykiem, ale również zręcznym politykiem, który skutecznie lobbował za polskim interesem po obu stronach Atlantyku. Słynął z tego, że cały czas był w podróży, dlatego jest doskonałym patronem dla lotniska w Modlinie - mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Komisji Infrastruktury i wiceprzewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy Dzielnica Wola
Fot. By Hubert Śmietanka - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20277089