mobile
REKLAMA

Narodziny bongo w warszawskim zoo

Samiczka antylopy bongo górskiego, podgatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem, urodziła się w Warszawskim ZOO! Mała oprócz tego, że jest przeurocza, urodziła się 22 kwietnia i było to chyba najlepsze ukoronowanie obchodów Dnia Ziemi.

Informacja prasowa
Narodziny bongo w warszawskim zoo

Jest pierwszym dzieckiem 7-letniej Chilli i 8-letniego Franka. Poród przebiegł bardzo sprawnie, bez komplikacji. Troskliwa mama od razu wzorowo zajęła się swoim dzieckiem. Pierwszy dzień antylopa w większości przespała wtulając się w mamę, ale też uczyła się ssać mamine mleko szukając nieporadnie źródła pokarmu. W kolejnych dniach była już bardziej aktywna i zaczęła się interesować otaczającym ją światem oraz ciociami, które mieszkają po obu stronach jej boksu. Póki co mała „bongini” najbardziej lubi spędzać czas ze swoją mamą i ucinać sobie długie drzemki.

Dzisiaj nasz maluszek kończy dokładnie tydzień. Na razie przebywa w Żyrafiarni i nie pokazuje się publice, ale jak tylko dopisze pogoda, już w przyszłym tygodniu odbędzie swój pierwszy spacer po wybiegu zewnętrznym.

W Warszawskim ZOO mieszka łącznie 6 bongo: „rodzynek” samiec Franek oraz pięć samic – Chilli, Walkiria, Maliki, Hela oraz młoda „bongini”. To określenie nadali jej pracownicy ZOO pod wpływem uroku antylopki i emocji wywołanych udanym porodem. Wkrótce ZOO będzie musiało nadać jej imię właściwe i zamierza skorzystać z pomocy i pomysłowości swoich fanów. W tym roku zwierzęta w Warszawskim ZOO otrzymują imiona na literę „M”.

Antylopy bongo to największe spośród afrykańskich antylop, a przez wielu uważane też za najpiękniejsze. W Afryce mieszkają 2 podgatunki bongo leśnego: bongo nizinne i bongo górskie. Oba podgatunki są zagrożone wyginięciem, a mieszkające w Warszawskim ZOO bongo górskie ma status krytycznie zagrożonego wyginięciem CR (criticaly endangered). W naturze żyje zaledwie 80 osobników tego podgatunku.

Dlatego narodziny samiczki w Warszawskim ZOO to duży sukces hodowlany w skali całego kraju i ważny dla świata, ponieważ ten zagrożony podgatunek jest rzadko spotykany w europejskich ogrodach zoologicznych. Jego hodowla jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP). W polskich ogrodach zoologicznych jest jedynie 14 antylop bongo, a niedawno w Opolskim ZOO, które również ma stadko tych zwierząt, przyszedł na świat samczyk. Oba te wydarzenia wpisują się w hasło tegorocznego TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów: „Są maluszki, jest nadzieja!”, nadzieja, że ten gatunek przetrwa dzięki młodym przychodzącym na świat w ogrodach zoologicznych.

Fot. M. Jezierski/warszawskie ZOO

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda