mobile
REKLAMA

Niebiańska podróż

Jak wyglądało nocne niebo widziane przez naszych przodków? Ile gwiazdozbiorów zostało wymyślonych przez Polaka? Co jest odpowiednikiem Gwiazdy Polarnej na południowym niebie? Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się na pokazie "Rejs po niebie" w planetarium Centrum Nauki Kopernik

Klaudia Kwasek
Niebiańska podróż

Gwiazdozbiory to obszary na niebie, w których znajdują się gwiazdy połączone w jedną grupę. Choć wydają się znajdować w tym samym miejscu, tak naprawdę nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, poza zbliżoną widocznością na niebie. Gwiazdozbiory często mają kształty, które przypominają przedmioty, zwierzęta lub postacie z mitologii.

pokazie “Rejs po niebie” poświęconym konstelacjom dowiadujemy się więcej o tych niezwykłych formacjach. Słyszymy nie tylko o podstawowych gwiazdozbiorach, ale także tych o mniej znanych jak Rzeka ErydanWężownik czy Indianin, a także o historiach z nimi związanych. Oglądamy niebo widoczne z południowej półkuli naszej planety, gdzie możemy dostrzec Krzyż Południa i nauczyć nawigować się na nieznanych nam gwiazdach. Ciekawostką jest również ilość teorii pochodzenia Drogi Mlecznej w różnych kulturach.

Ile jest wodnych znaków na nocnym niebie? Na ile części podzielono niebo? To fascynujące pytania! Gwiazdozbiory to nie tylko abstrakcyjne figury, ale także często odwołania do mitologii. Kto nie słyszał o OrionieWielkiej Niedźwiedzicy czy Kasjopei? Czy Wielki Wóz to też gwiazdozbiór? Na wszystkie te pytania poznajemy odpowiedzi podczas tego interesującego pokazu.

Pokazy są prowadzone na żywo przez prezenterów i często improwizowane. Tłumaczenie dostępne w słuchawkach nie jest dosłowne, ale skupia się na opisach oglądanych obiektów i zjawisk. Pokaz trwa około 45 minut i jest dostępny już dla dzieci 15+. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik: https://www.kopernik.org.pl/

fot.pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda