mobile

Nieuchronne kary dla źle parkujących

Ponad 2500 blokad w ciągu miesiąca przyniosło pozytywne efekty – kierowcy zaczęli stosować się do przepisów. Bezpieczeństwo pieszych i innych uczestników ruchu drogowego jest priorytetem działań straży miejskiej w walce z osobami pozostawiającymi auta w miejscach niedozwolonych. Kontroli będzie więcej.

Informacja prasowa
TAGI
Nieuchronne kary dla źle parkujących

– Wyniki pokazują, że to nie jest walka z wiatrakami. Codzienne nakładanie kar, zakładanie blokad i odholowywanie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów sprawia, że kierowcy przypominają sobie o zasadach ruchu drogowego i zaczynają się do nich stosować. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych straż miejska szczególnym nadzorem obejmie teraz przejścia dla pieszych, zablokowane chodniki i ulice w pobliżu szkół – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy

Samochody zaparkowane dosłownie na przejściach dla pieszych, w pobliżu przystanków, na chodnikach objętych zakazami, a wśród nich piesi, którzy slalomem, często ryzykując własnym zdrowiem, omijają zawalidrogi.

– Kierowcy pozostawiają samochody w miejscach zabronionych, mimo że w wielu przypadkach w pobliżu są wyznaczone miejsca postojowe, trzeba jedynie przejść kilkaset metrów. Trudno o wyrozumiałość, kiedy kierowca nieprawidłowo parkując samochód blokuje ulice, ogranicza widoczność, uniemożliwia swobodne i bezpieczne korzystanie z przystanków czy przejść dla pieszych. Konieczne są zdecydowane działania i je realizujemy. Przykład – usunięcia pojazdów i blokady – to nieuchronność kary, ale też strata czasu dla kierowcy, który musi czekać na zdjęcie blokady czy odbiór pojazdu – to działa. Tam, gdzie codziennie były zakładane blokady, kierowcy w końcu przestali łamać przepisy. To nie tylko obserwacje strażników, ale i mieszkańców, którzy pozytywnie oceniają zaostrzenie działań – podkreśla Zbigniew Leszczyński, komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W ciągu miesiąca wzmożonych kontroli strażnicy stosowali blokady ponad 2,5 tysiąca razy – to więcej niż w całym ubiegłym roku. Kontroli z wykorzystaniem urządzeń blokujących koła będzie zdecydowanie więcej. Straż miejska kupuje kolejnych 90 blokad. Działaniami będą obejmowane kolejne obszary miasta.

– 50 miejsc już jest objętych wzmożonymi kontrolami. Na podstawie m.in. zgłoszeń od mieszkańców typujemy kolejne ulice. Intensyfikujemy działania w rejonie szkół. Przeanalizowaliśmy wyniki audytu przejść dla pieszych przeprowadzonego przez ZDM i wytypowaliśmy kilkadziesiąt skrzyżowań, które funkcjonariusze będą cyklicznie kontrolować. Nasze działania mają pomóc mieszkańcom i zapewnić im bezpieczeństwo – dlatego – zero tolerancji w przypadku bezmyślności kierowców – zapowiada komendant Leszczyński.

Warszawiacy coraz częściej zwracają się do straży miejskiej o podjęcie działań w związku z nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami i są coraz mniej tolerancyjni dla kierowców łamiących przepisy. W ubiegłym roku co 2 minuty do straży miejskiej wpływało zgłoszenie o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach. Rok 2017 był rekordowy – straż przyjęła niemal 300 tys. zgłoszeń dotyczących tylko naruszeń w ruchu drogowym.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda