mobile
REKLAMA

Nocna prohibicja w rękach warszawiaków

Jak bumerang powraca temat wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w Warszawie. Aktywiści miejscy, którzy wyszli z tą propozycją już w ubiegłym roku, nie zrazili się krytyką ze strony radnych i ponownie postanowili o niej przypomnieć. Tym razem jak się wydaje z lepszym skutkiem. Stołeczny ratusz sprawdzi, co na temat nocnej prohibicji sądzą warszawiacy.

NKK
Nocna prohibicja w rękach warszawiaków

W ubiegłym roku zarówno miejscy radni, jak i sam prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dojść jednoznacznie wypowiadali się na temat pomysłu wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w stolicy. Dość zgodnie twierdzili, że nie jest to dobry pomysł. Miejscy aktywiści, jednak nie złożyli broni i wrócili ze swoim postulatem do miejskich radnych.

I wydaje się, że można powiedzieć, że odnieśli pewien sukces. Jak zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski, miasto zapyta o zdanie w tej sprawie mieszkańców.

- Konsultacje rozpoczną się w ciągu kilku tygodni – zapewnia prezydent.

Wiadomo, że w trakcie konsultacji mają paść szczegółowe pytania dotyczące zakresu ewentualnych ograniczeń.

Konsultacje społeczne mają zostać przeprowadzone za pomocą ankiet internetowych, ale także w tradycyjnej formie spotkań z mieszkańcami i radami dzielnic. Po zebraniu wyników ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Warszawy.

Pytanie o nocny zakaz sprzedaży alkoholu w stolicy było jednym z pytań w prowadzonym w ciągu ubiegłego roku badaniu Barometr Warszawski, które jest cyklicznym badaniem opinii publicznej. W listopadowym badaniu 60 proc. ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem nocnej prohibicji.

Jakie są założenia projektu aktywistów?

Zakaz sprzedaży alkoholu miałby obowiązywać od godz. 22 do 6 rano i miałby objąć całe miasto. Pojawił się również postulat ograniczenia liczby punktów sprzedaży i mowa jest tu zarówno o sklepach jaki i o stacjach benzynowych. Wg wyliczeń aktywistów na jednej punkt sprzedaży alkoholu powinno przypadać 1500 mieszkańców, obecnie przypada ich 309.

Aktywiści wskazują, że nocna prohibicja ma na celu ograniczenie hałasu, agresji i alkoholizmu wśród młodzieży.

Na ile rzeczywiście rozwiąże to problemy, o których mówią aktywiści. Sam prezydent Warszawy w wielu rozmowach na ten temat wyrażał wiele obaw o skuteczność tego rozwiązania.

- Prohibicja to przepychanie problemu poza strefę, w której ona obowiązuje. Problem będzie tam, gdzie strefa się skończy. Byłem, widziałem, na przykład w Olsztynie – mówił na jednym ze spotkań z mieszkańcami. - Zakaz sprzedaży czy zakaz konsumpcji? Co z ogródkami i sprzedażą w restauracjach?

 

fot. pixbay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda