Nowa książka o Rakowcu
Nakładem Agencji Wydawniczej Egros ukaże się książka autorstwa Henryka Sienkiewicza „Rakowiec – dawniej i obecnie”. Będzie to pozycja wznowiona na bazie wydanej w 2011 r. książki tego samego autora „Rakowiec – ulice mojego miasta”
Kim jest autor?
Henryk Sienkiewicz urodził się w 1963 r. w Radomiu, ale od lat pozostaje związany z Warszawą, zarówno emocjonalnie, jak i poprzez miejsce zamieszkania. Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (dzisiejsza SGH). Dwukrotnie znalazł się w gronie laureatów konkursu literackiego Mazowieckiej Akademii Książki (MAK). Za książkę o Rakowcu otrzymał wyróżnienie Mazowieckiej Akademii Książki.
Rakowiec jako część Ochoty
Rakowiec to mocno zurbanizowany rejon miasta, którego rozwój przypadł głownie na lata 60 –te XX wieku. Po zakończeniu II Wojny Światowej życie powoli wracało na Rakowiec. Odremontowano zniszczone w czasie wojny budynki, powoli wracali ich dawni lokatorzy. W pierwszych latach powojennych na Rakowcu stawiano głównie niewielkie domki, ale z czasem uległo to zmianie. Nadeszły lata 60 -te XX wieku i Rakowiec zaczął się niezwykle dynamicznie rozwijać. To wtedy zaczęły powstawać budynki, osiedla domów wchodzące w skład ochockich spółdzielni mieszkaniowych z WSM Ochota na czele. I dzisiaj pomimo dalszego dynamicznego rozwoju dzielnicy, nowoczesnej zabudowy, to właśnie budynki z lata 60-tych ubiegłego wieku dominują w zabudowie rejonu. Największe zasługi w rozbudowie Rakowca przypisuje się Zasławowi Malickiemu (1908 – 1994), architektowi nazywanemu ojcem trzech osiedli Rakowca. Na jednym z nich znajduje się poświęcony mu, wielce urokliwy, park z niewielkim jeziorkiem. – prawdziwa oaza przyrody i spokoju w środku wielkomiejskiego osiedla.
Trzeba jednak wiedzieć, że pierwsze wzmianki o Rakowcu pojawiły się już w XVI w. W przeszłości, podobnie jak wiele części dzisiejszej Warszawy był typową mazowiecką wsią. Rakowiec tworzy wraz ze Szczęśliwicami, Starą Ochota i Filtrami dzielnicę Ochota, leżącą w południowo – zachodniej części Warszawy.
O tym wszystkim i wielu innych ciekawostkach związanych z Rakowcem dowiecie się, Drodzy Czytelnicy, z książki Henryka Sienkiewicza. Z pewnością warto po nią sięgnąć.
Jak napisał autor : „Niniejsza książka jest spojrzeniem na Rakowiec jego mieszkańca i przedstawia wątki z historii tej części miasta, jej oblicza, zakątki. Powstała z myślą o wszystkich chcących odkrywać Warszawę mniej znaną, zwłaszcza, że Rakowiec jest miejscem, które posiada to coś, co nazywamy duszą”.
Publikacja książki Henryka Sienkiewicza „Rakowiec – dawniej i obecnie” wpisuje się w filozofię władz samorządowych dzielnicy Ochota, mającej na celu pielęgnowanie tożsamości lokalnej, przekazywanie wiedzy na temat naszego najbliższego otoczenia. Ta pozycja wydawnicza, z pewnością, spotka się z ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców Ochoty.
Serdecznie zapraszamy do poznania Rakowca, jaki odkrywa przed nami Henryk Sienkiewicz.
fot.UDOchota